Ora de Business: luni, 18 martie 2013

Publicat la data de de Biziday

liberalizarea-medicilor2

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-92445 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

36 răspunsuri la Ora de Business: luni, 18 martie 2013

  • Constantin
    Martie 23, 2013 la ora 21:10

    Domnu’ sanduCu, ce Dumnezeu! Eu spun ca-mi pare rau ca-ati facut parnaie, iar dumneavoastra imi spuneti „Ce e mai bine, sa fii puternic sau bogat? Daca sunteti basist, mai bine nu raspundeti, ii prevad un viitor sumbru.” Ce-are una cu alta? Domnule, nu stiu ce se fumeaza prin Canada, da’ eu m-am lasat de ceva timp. Eu zic ca e mai bine sa imi raspundeti mai incolo. Poate ca mai cititi comentariul meu inca o data, poate va mai ganditi la raspuns. Nu de alta, da’ sa inteleg si eu ceva. Pana una, alta, sa auzim de bine, domnule sanduCu!

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 23, 2013 la ora 08:20

    @SanduCu.Basescu se pare ca s-a razgindit.Dupa ce termina mandatul nu se retrage din viata politica ci reformeaza dreapta.Se pare ca a ajuns la vechea concluzie ca obisnuim sa calcam in aceleasi strachini in care am mai calcat si acum 150ani.Altii s-au ferit de ele si stapinesc acum toata lumea.Viitorul sumbru nu e pentru el si de aia te informez,ca sa nu ajungi mereu la concluzii eronate.Lozincile vechi el le-a combatut inainte de mandatele la Cotroceni iar dupa ce termina treaba acolo oricum nu-l va mai putea atinge nimic.Asa e legea…Uita-te la ceilalti doi din club si te lamuresti.Nastase a facut eforturi sa intre in clubul asta tocmai pentru a scapa de justitie dar s-au prins romanii de smecherie.Restul sunt lozinci.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 22, 2013 la ora 18:44

    Constantin > Nu va faceti iluzii. In Canada, ca oriunde, inclusiv in Romania, cine are – parte-si face. Justiia este dreapta cu amaritii, ceilalti se descurca. Acum o chestie de finete. Ce e mai bine, sa fii puternic sau bogat? Daca sunteti basist, mai bine nu raspundeti, ii prevad un viitor sumbru.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 22, 2013 la ora 18:33

    VictorL > Pentru unul obisnuit cu saracia, probabil ca e cum zici tu, mai…simplu. Pentru unul care nu a fost sarac, saracia este aproape insuportabila – fara sa fie un motiv real, poate duce la sinucidere.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 22, 2013 la ora 09:32

    Imi pare rau sa aflu ca ati fost judecat si condamnat in Romania inainte de Marea Revolutie din Decembrie, insa chestiunea acesta nu ma preocupa. Nu stiu cum ar fi pedepsit astazi in Canada cineva care fura peste 2.000.000 (doua milioane) USD. Ceea ce as vrea sa subliniez este ca inainte de 1990 Adrian Nastase ar fi fost condamnat pentru o asemenea frauda la moarte si executat fara nicio discutie, iar complicii sai ar fi fost condamnati la detentie pe viata.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 21, 2013 la ora 23:42

    @SanduCu.Asa este dar te informam cum cere legea.Nu siu daca a fost regie sau nu dar nu conteaza…Vor stabili judecatorii.Eu cred ca in grandomania lui Nastase nu a mai judecat normal si a crezut ca e mai presus de lege in Romania.Se vede treaba ca nici aici cu legea nu te pui dar inca mai sunt multi care se imbarbateaza unii pe altii pe la sedintele de partid.Cred ca mai simplu e pentru oricine sa stea,, mai sarac si mai curat” dar e greu…

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 21, 2013 la ora 23:30

    VictorL > O singura chestie: daca vroia sa se sinucida, dece a asteptat politia, sa-i dea peste mina? Poate da sau poate nu. Dar daca DA, atunci e ca pe vremuri. Si nu exprim dubii in legatura cu nimic altceva, nu hotie, nu vinovatie. Incearca sa mu ma mai trimiti la cutii de fier si cartuse ratacite, nu sunt relevante. Daca vreau sa ma omor, ma duc in padure sa nu ma deranjeze nimeni.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 21, 2013 la ora 23:22

    Constantin > Asta este o mare diferenta, deci se poate discuta fara bobirnace. De Canada, nu este tocmai raiul justitiar. In orice caz, aici furtunile tin o saptamina, oamenii s-au obisnuit. Pe vremea cind eram in facultate, invatam despre responsabilitate proiectantului, erau legi care te bagau la pirnaie pe viata daca te faceai vinovat de pagube peste o anumita limita. Daca interveneau si pierderi de vieti omenesti, putei fi executat prin ordin prezidential. In proiectari nu am auzit de vre-un caz, nici in finante, dar pentru crima a fost o executie. Parerea mea este ca daca ar fi fost pastrate citeva din acele legi, astazi cineva care este dovedit de pagube/furturi de milioane, fara a se lasa loc de interpretari ar fi intrat fara iesire, si atunci nimeni n-ar mai avea nici un dubiu. Dar asa, condamnat pentru doi ani si iesi dupa 9 luni, este normal sa incepi sa crezi ca nu le merita nici pe alea 9 luni. Dovada, in plus, ca nu ma distreaza cu nimic aiurelile de acolo este ca inca mai intervin printre discutiile voastre. Urmare comentariilor, continut si forma, de pe blog ratinamentul meu consider ca este normal. O situatie de acelasi fel, in care sa fi avut colectate dovezi faptice de netagaduit, tipul nu mai iesea pe viata. Ieri am vazut prima data cam cum merge treaba. Cind eu am fost in galeata, nu m-a interesat pentru ca am stiut ca nu am nici o sansa. Am fost judecat la Slatina, am vazut ce face avocatul meu si am trecut peste el. M-am luat cu judecatorul, in fata oamenilor din sala care stiiau mai mult decit mine (unii chiar imi sopteau pe coridor, normal ca nu doreau sa fie martori), si i-am spus: chiar daca miine nu mai sunt, esti un porc! Am avut aplauze „la scena deschisa”. In Israel am avut ani de zile, o pozitie pe care putini si-ar dori-o (eu n-am avut de ales): responsabil cu serviciul tehnic si al calitatii. Adica intre ciocan si nicovala. Fara detalii, am ajuns un felde stinca cu care e bine sa nu te pui. Oponentii mei aveau palate, Mercedezuri limuzine, nu le pasa de bani. Drumurile mele nu au avut nevoie de intretinere, 5-6 ani. Pina atunci duppa un an, cel tirziu 3, incepea balamucul. Aceiasi oameni, aceleasi materiale. O sa se infurie Moise, dar nu e ca sa ma laud (daca eram genul, m-ar fi lingusit toti), ci ca sa intelegeti ca nu iau apararea unui hot, dar nu pot accepta ca un nevinovat sa fie pedepsit. Ca sa inchei, ieri cautind pentru VictorL citeceva, m-am cam lamurit ca legea este astfel conceputa sa permita judecatorului orice. Eu interpretez asta ca o latura umanitara a justitiei, sa-l razi sau sa-l „atentionezi” pe fiecare dupa cum merita. Din pacate interpretarea de multe ori se face dupa alte criterii, care firesc genereaza suspiciuni. Probabil ca ce aveti acum este ce a fost si inainte. Toate aerele liberale si democratice sunt prafuri. Am simtit asta de citeva ori cind am testat participantii la acest blog. Va este frica, la marea majoritate. Nu indrazniti sa mergeti pina la capat cu convingerile voastre. De asta Romania este astazi ceea ce este si nu va fi mai mult decit ce sunt si astealalte de aici. Mult noroc , ca aveti nevoie.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 21, 2013 la ora 23:03

    @SanduCu.Nastase a incercat sa-si traga in cap.Daca politistul care i-a dat peste mina nu intervenea era mort.Asta a fost informarea.Acum mai sunt ipoteze…Daca era omorit politistul…Daca era omorit altcineva din casa sau de afara…Nastase nu mai trebuia sa posede arme inca de cind a inceput urmarirea penala.Ca a avut e vina politiei dar ca a utilizat in momentul arestarii e vina lui,pentru ca inca nu l-a declarat nici o comisie de medici iresponsabil.Asta-i fapta si o judeca judecatorii…Despre Basescu nu zic nimic si sper sa nici nu aud, ca totusi am pretentii…Basescu era la Cotroceni nu la fata locului.Atentie la ce informatii primesti din Romania ca sa nu te situeze in afara realitatii.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 21, 2013 la ora 22:03

    victorL > La virsta asta inca ti-e frica de surprize? Cum incerci sa te sinucizi cu o arma in dulap metalic? Nastase are martori pentru ce s-a petrecut in momentul arestarii? Sau totul este pe baza raportului politiei? Chestia cu uite cicatricea, nu-i cicatricea deja e dubioasa, si interpretabila. Chestia e ca daca vreau sa ma sinucid nu astept politia, asa cred, n-am incercat. Poate ca n-au reusit sa-l sinucida, in Romania s-au mai intimplat. In orice caz, spre informarea ta: Adrian Nastase nu e fratele meu. Detest lucrurile urite pentru ca stiu cum e, daca ma intelegi e suficient.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 21, 2013 la ora 10:53

    Domnule sanduCu, permiteti-mi, va rog, sa consider un amabil compliment din partea dumneavoastra aprecierea ca as fi tanar. Va multumesc. Spiritul meu incarcat de verva trebuie sa fi contat. However, atat timp cat eu sunt cel pagubit, nu accept tumbele nimanui care ia apararea infractorului care m-a furat. Pentru cartofi si caise sunt condamnati cetatenii obisnuiti, batranii care-si apara palma de pamant pe care intra vecinii. Politicienii de rang inalt precum infractorul Adrian Nastase fura milioane de EURO. El n-a fost condamant penrtu caise, atentie! Si locuiesc la racoare mai putin decat taranii care fura un sac de cartofi. Dosarul sau a parcurs toate instantele, iar asupra vinovatiei lui NU mai exista nicio indoiala. Faradelegile lui Adrian Nastase sunt cunoscute demult, dar a scapat in numeroase alte dosare, vreo sase la numar. Pana acum “Trofeul calitatii” este singurul in care a fost condamnat, insa cetatenii romani care au fost furati spera sa mai fie condamnat macar in cel cu privire la nerespectarea regimului armelor si munitiilor. Ca sa intelegeti cum este sa fii prejudiciat de un infractor, faceti va rog un exercitiu de imaginatie. Nu trebuie sa faceti tumbe pentru asta. Intrucat la exercitiul de imaginatie cu privire la concurenta a fost mai dificil, propun sa incercam ceva simplu. Sa presupunem ca un sofer beat va loveste cu masina pe trecerea de pietoni si fuge de la locul accidentului. Iar dumneavoastra si cei dragi care va ingrijesc va pierdeti prin spitale timp, bani si sanatate, nestiind daca, sau cand, va veti face bine. Domnule, infractorul Adrian Nastase a furat de la gura copiilor mei. Eu si familia mea am fi putut trai mai bine daca el nu m-ar fi furat. Sa presupunem ca cel care v-a lovit este prins, judecat si condamnat dupa zece ani. Iar eu vin si spun ca bine v-a facut. Iar condamnarea bietului sofer este doar un act de razbunare personala. Iar la urma, ca ceea ce am zis este o parere personala subiectiva la care am dreptul. Domnule, probabil ca aveti problemele dumneavoastra personale, care nu ma preocupa, dar puteti sa luati apararea infractorilor care va fura pe dumneavoastra, daca veti spune despre un infractor care m-a furat pe mine ca bine mi-a facut, ma jigniti, pe mine si familia mea care a avut de suferit ca urmare a infractiunilor comise de el. Pai, domnule sanduCu, eu fac tumbe pe banii mei, dar dumneavoastra faceti tumbe tot pe banii mei aparandu-l pe Adrian Nastase. Puneti-l domnule, prim-ministru in Canada si atunci romanii nu vor mai avea nicio obiectie daca faradelegile sale vor fi condamnate sau nu. Puteti fi sigur ca in Canada un infractor ca el ar fi zacut la racoare zeci de ani. In Romania a stat 8 luni, atat cat sa-si exerseze talentul literar. Respectul fata de pierderea suferita de victimele unei infractiuni este dincolo de obligatia pentru politete pe un blog, in spatiul vrtual. Va puteti respecta pe dumneavoastra insiva, doar in masura in care va manifestati respectul fata de ceilalti. Sa jignesti victima unei infractiuni, luand apararea infractorului, este o iesire necontrolata care reprezinta o [initiala] mare lipsa de respect. Desigur, nu pot sa inchei fara sa va multumesc inca o data pentru aprecierea pe care mi-o aratati considerand ca sunt tanar si ca peste 40 de ani voi avea confirmarea motivelor sustinerii dumneavoastra pentru Adrian Nastase. Trebuie sa va spun cu regret ca, desi mi-as dori, exista putine sanse sa apuc momentul. Atat pentru ca Adrian Nastase nu poate fi, chiar si dupa 40 de ani, altceva decat un infractor, asa cum au stabilit toate instantele, dar si pentru ca „varsta tanara” nu-mi permite sa mai traiesc inca 40 de ani, oricata aloe vera as consuma. Sa auzim de bine, domnule sanduCu!

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 21, 2013 la ora 06:09

    @SanduCu.In Romania atit armele cit si munitiile se tin in cutii metalice incuiate.Ca Nastase avea pistolul la indemina deja era in afara legii.Te-am intrebat pentru a nu avea surpriza mai tirziu sa te citesc pe blog cum ca din cauza lui Basescu Nastase a mai fost condamnat o data si merge si inapoi dupa gratii.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 21, 2013 la ora 05:13

    Constantin> Sa stii ca n-ai nici cel mai mic motiv sa joci pe ofensatu. Este parerea mea, si am explicat. Iar cind este vorba de privarea de libertate a unui om, agitarea spiritelor nu-si au locul. La virsta mea nu mai pot fi impresionat decit de atitudini politicoase, iar acest „Strict personal, ai?!?” este mai potrivit pentru cei din Toflea. Pe Adrian Nastase n-am avut ocazia sa-l intilnesc niciodata. Fratele primei sale sotii mi-a fost prieten si am facut antrenamente de Karate. Ghita era mai bun ca mine, si mai inalt. Asa cum am mentionat, din comentariilor tuturor am ajuns la parerea ca altii care au furat mai mult n-au avut nici pe dracu. La fel si altii care n-au furat nici atit cine stie daca vor mai iesi. Daca vrei sa stii nici nu mai credeam ca va ramine in viata, in puscarie se poate intimpla orice. Pe mine daca n-au reusit sa ma lichideze, m-au condamnat la un an inchisoare. In timpul recursului a venit gratierea generala, cu care si cei cu condamnari dar ninchisi inca si puscariasii am fost eliberati. 100% daca intram nu mai ieseam. Despre razbunare personala, poti sa faci 1000 de tumbe, ca asta asa e, doar ca s-a suprapus si cu tarasenia asta. Altfel sunt convins ca nu ar fi intrat nici daca te-ar fi pagubit cu mai mult la buzunar. Nu-mi face nici o placere sa spun asta, pentruca in opinia mea, nu conteaza cit, ai furat esti hot. Eu n-am furat niciodata, poate (adica sigur) niste caise verzi de la vecini. Si ce? Ei nu-mi furau mie nuci? E plina lumea de pungasi. Si ca o chestie juridica, incearca sa te interesezi la un judecator, avocatii nu cred ca stiu chestiile astea, unul care organizeaza un jaf poate sa ia mai putin decit un complice, se pare ca poate beneficia de circumstante „atenuatoare” (este altfel dar nu mai tin minte), iar complicele poate avea si circumstante agravante. Este aici o chestie de interpretare: stiam ca e rau si m-am bagat, sau am facut dar nu mi-am dat seama, sau am facut-o pentru bani, sau am facut-o pentru ca asa am crezut ca e bine, samd. Astea au fost numai niste exemple de la mine, dar circumstantele sunt reale. Pe viitor te rog sa-ti controlezi iesirile, pentru o persoana tinara iti pierzi controlul prea repede. Mai asteapta vreo 30-40 de ani si ai sa vezi ca am avut dreptate (in legatura cu comportamentul tau). scuza-ma dar nu ma mai simt obligat sa fiu politicos, desi continui sa ma respect.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 21, 2013 la ora 04:31

    victor L > vad acuma ca n-am precizat: am tras cu pistolul in prezenta politiei, dar nu mi-am nimerit scafirlia. Daca nu am tras, ci doar am amenintat ca o fac, e mai usor, dar n-am sa caut acuma cit de usor. Au astia inchisoare si pentru pistol de jucarie dar daca politia a crezut ca e adevarat. Ai intrat pe mina lor te jongleaza cum vor ei. Auzi, nici sa te sinucizi nu mai ai voie si asta se numeste libertate.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 21, 2013 la ora 04:23

    VictorL > Draga Victoras, dupa ce m-am consultat cu avocatica mea pentru cazul ca am un pistol cu autorizatie si incarcat, avind si niste cartuse (care de fapt este munitie pentru arma de vinatoare – cacaturile alea de carton pline cu alice, gloante sunt alea din plumb cu camase de cupru) pentru care nu am dovada de unde le am (aici chiar daca nu ai factura, tot poti dovedi cu extrasul de cont al cardului de unde ai tot ce ai), si in momentul in care politia, care este autorizata sa intre in casa, a intrat eu incerc sa-mi trag un glont in cap, pedeapsa poate fi:
    – pentru tentativa de a folosi arma de foc asupra ta in prezenta altor persoane, pe care le poti pune in pericol = max sub 5 ani si min sub 1.5 ani. Dar este la discretia judecatorului, functie de raportul politiei sa cumuleze si alte riscuri, deci se poate ajunge si la sub 10 ani, cu conditia sa nu fi fost nimeni ranit din aceasta cauza.
    – pentru posesie de cartuse fara dovada de procurare, dar si fara arma corespunzatoare = sub 1 an
    Evident ca pentru pistol ai permis, ca daca n-ai e groasa. Imi spune fetita ca in Canada astia sunt mai rai decit in state. Nu ti-as sugera sa faci vre-un matrapazlic ca asta aici, du-te in America. Si sa nu-mi mai pui asemenea intrebari ca este foarte greu sa descifrezi intelesurile astea legale si intortochiate. Imi rezerv dreptul sa-mi retrag orice afirmatie care nu corespunde cu realitatea. Mi-am facut si o copie, asa ca sa nu incerci sa-mi pui in circa altceva. Si sa stii ca am si dovezi ca nu sunt avocat. Phiu, nici nu-mi vine sa cred ca mi-am plimbat ochii prin criminalistica. Adio si n-am cuvinte.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 20, 2013 la ora 18:45

    @SanduCu.In Canada ce se intimpla cu unul care are in casa vreo 300 de cartuse la care nu are acte de provenienta,cuplat cu folosirea unei arme cind primeste vizita Politiei?

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 20, 2013 la ora 18:12

    „Adrian Nastase a fost adus in tribunal pe motive de razbunare strict personala”_Serios? si „Trofeul calitatii” ce-a fost ? Si infractorii care i-au fost complici, cu care a constitutit un grup infractional carevasazica (Irina Paula Jianu, Diana Gasparovici, Mihai Cristian Vasile, Bogdan si Marina Ioana Popovici) si care au fost condamnati la pedepse mai mari decat el, desi el a fost beneficiarul banilor furati, pe ei cine s-a razbunat? Strict personal, ai?!? Domnule, nu ma intereseaza in ce relatii sunteti cu Adrian Nastase, dar intr-un fel sau altul, ceea ce fura politicienii romani, platesc si eu. Prin urmare, pe banii mei mi se pare absolut nepotrivit sa-mi spuna cineva, atunci cand un hot dintre ei ajunge in sfarsit la puscarie, ca a fost o razbunare personala.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 20, 2013 la ora 18:01

    Constantin > Adevarat. Vorbim despre acelasi lucru, dar gindim la situatii diferite. S-au depanat multe istorii pe acest blog, si am ajuns cu ele prin o multime de site-uri. Multi au fost condamnati mai mult sau mai putin decit ar fi meritat-o pentru incalcari mai grave sau mai putin grave. Dece? Justitie, politica, razbunari personale, numiti dvs mai departe. Despre Adrian Nastase, mi-am format o parere (recunosc, subiectiva si sunt in asteptarea unor date mai concrete) pe care mi-o voi schimba-o imediat daca va fi cazul (cui i-ar pasa, nu-i asa?), dar pina atunci: Adrian Nastase a fost adus in tribunal pe motive de razbunare strict personala (de pe vremuri de mult apuse, adica ranchiuni dobrogene) care nu concorda cu ponderea contributiilor aduse romanilor. Deci daca si-a facut si lui un bine mai mare sau chiar nemeritat, ar trebui balansat de faptul ca multi romani au dus-o mai bine, ar fi putut sa o duca si mai bine si nu ar fi ajuns unde au ajuns. Repet este o parere personala subiectiva la care am dreptul.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 20, 2013 la ora 07:49

    „…se pare ca adevarul este altul”_Daca nu sunt corect informat si complicii lui Adrian Nastase au primit pedepse mai mici decat el, altele decat cele mentionate de mine,va rog sa precizati. Altfel, chiar nu inteleg sensul comentariului dumneavoastra si care vi se pare ca ar fi adevarul.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 20, 2013 la ora 00:08

    Constantin > Dvs vorbiti din ziare. Nimic de reprosat in asta. Dar se pare ca adevarul este altul.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 20, 2013 la ora 00:00

    Cornel > „pentru ca a el avut niste merite la conducerea statului roman pe care nimeni nu le poate contesta la modul serios”. V-as ruga, daca se poate sa primesc citeva exemple. Dupa felul in care scrie din inchisoare, este o persoana puternica. Ma intriga ca a incercat sa se sinucida.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 19, 2013 la ora 18:55

    Domnule Chirita Aurelian Stefan, mirarea este cu atat mai mare cu cat ceilalti condamnati au primit pedepse cu MULT MAI MARI decat beneficiarul banilor fraudati. „Irina Paula Jianu, fost inspector general la Inspectoratul de Stat în Construcţii (ISC), a fost condamnată la şase ani de închisoare şi cinci ani de interzicere a unor drepturi, pedeapsă la care s-a adăugat un spor de un an. Diana Gasparovici, fost inspector general adjunct la Inspectoratul de Stat în Construcţii, a fost condamnată la şase ani de detenţie. Mihai Cristian Vasile, director general al SC Eurografica SRL, a fost condamnat la şase ani de închisoare. Soţii Bogdan şi Marina Ioana Popovici, organizatori ai evenimentului „Trofeul calităţii în construcţii”, au fost condamnaţi, fiecare, la câte şase ani de închisoare, la care s-a adăugat un spor de un an.” (adevarul.ro)

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Martie 19, 2013 la ora 16:25

    Adrian Năstase (63 de ani) a făcut 8 luni de pușcărie pentru o țeapă de 750.000 de euro. O bătrână de 75 de ani din Mehedinți a fost condamnată la un an de închisoare pentru că a tăiat lemne din pădurea ei. Și toată lumea îl plânge pe Năstase.

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 19, 2013 la ora 13:03

    Am asistat la isteria cu laptele romanesc cu alfatoxina (sper ca nu am gresit). Dar produsele lactate, alea importate, le-a verificat cineva? Sau se verifica numai laptele de la fermele romanesti? E cam cusuta cu ata alba treaba asta, dar intrebarea e : „De ce?”. Zilele trecute se spunea la emisiunea Viata Satului ca la producatorii romani de cartofi li se cere certificat fitosanitar pentru marfa livrata dar la cartofii de import nu se cere asa ceva. Cum vine treaba asta? Sau : „Pentru cine lucreaza autoritatile de control romane?”. Stie cineva?

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 19, 2013 la ora 12:49 Răspunde
     
  • sever
    Martie 19, 2013 la ora 12:45

    Pus-ai Fainosag? :))

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 19, 2013 la ora 12:44 Răspunde
     
  • cornel
    Martie 19, 2013 la ora 11:33

    Si eu ma bucur ca nu am avut subiectul cu Nastase la ODB pentru ca nu cred in asemenea abordari, cu multimi (televiziuni) ca la moaste. Dupa parerea mea lui Nastase nu trebuia sa i se dea inchisoare cu executare, pentru ca a el avut niste merite la conducerea statului roman pe care nimeni nu le poate contesta la modul serios, iar pentru ceea ce a facut (stramb) era suficient sa i se confiste sume de bani si sa i se interzica dreptul la mai accede la functii inalte in statul roman. Era suficient, cinstit si onest pentru o asemenea personalitate. Dar asa cum am vazut ca s-a intamplat de foarte mute ori in istoria poporului roman mai intai sunt judecati aspru cei mai buni conducatori, iar altii fara merite, care au calcat, stramb sunt iertati sau faptele lor sunt trecute cu vederea. Pana la condamnarea lui Nastase mai trebuiau condamnate cateva duzine bune de politicieni corupti. Sau imediat dupa condamnarea lui Nastase daca vrem sa vorbim despre justitie in Romania. Din pacate asta nu s-a intamplat, inca, si cred ca e putin probabil sa se intample asa ceva. E trist si exista mari semne de intrebare daca exista justitie in Romania sau numai razbunari politice.
    O zi buna.

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Martie 19, 2013 la ora 10:27

    Sarutul pe obraji ar semnifica tradarea interesului general ,gest atat de iconografiat in ultimele doua milenii.

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Martie 19, 2013 la ora 08:41

    Ieri,televiziunile au gravitat in jurul eliberari lui Adrian Nastase, subiect care starneste atatea controverse in societatea romaneasca.Aceste controverse demonstreaza ca revolutia romana a imbracat o haina de revolta sociala si nu a avut drept cauze decat conditile de trai la limita subzistentei si intr-o mica masura o revolta morala.Lipsa de comunicarea a fostului premier,determinata de posibile avertismente limiteaza evolutia politica desi resursele financiare si informatile detinute l-ar putea scoate din crepusculul ce va sa vina.Sacrificile d-lui Adrian Nastase isi au noima doar daca reuseste sa pastreze cat mai mult din ceea ce a agonisit in calitate de bugetar! -15 case si conturi in bani si asta la vedere!!! Oare unde isi tine Adrian Nastase bani -nu cred ca in Cipru desi d-l Hrebenciuc ,un bun prieten, deruleaza mai multe afaceri prin off-shoruri cipriote-,ce banca (banci) a(u) facilitat operatiunile si cate servicii secrete ,in special europene, cunosc miscarile financire?Condamanrea sa si motivatia I.C.J.C. care este o contradictie in termeni,un caz grav de coruptie si doar 2 ani pedeapsa minima e drept cu executare ,denota o directie europeana.In aparenta paradoxal, condamnarea d-lui Dan Voiculescu greu de nerealizat dupa flagrantul celor doua judecatoare,va consolida pozitia lui Victor Ponta, scotand Romania din epoca feudalismului nastasian, emblematic este raspunsul D-lui Dan Voiculescu in Kapitalism-reteta noastra secreta-ce se poate sintetiza in capitalism cu voie de la stapinire,feudo -capitalism.Probabil ca in urmatoarele luni vom asista la evenimente interesante in concordanta cu perioada de recesiune si blestemul chinezec.(Sa- ti dea
    Dumnezeu sa traiesti vremuri interesante
    P.S.Ce film de Oscar s-ar putea realiza rivalizand cu Nasul avand titulul ,,Pe urmele banilor…(politicienior se intelege) si in care scena initiala din Nasu care explica existenta mafiei ,erori ale sistemului juduciar si cel de siguranta a cetateanului(politie) ar fi substuita cu stringerea de mana ,un transfer de bani care s-ar suprapune peste cele doua mani , sarutul pe obraji dintre politician si omul de afaceri toate incoronate cu sarutarea mainilor politicianului.( mult mai mare in grad decat mafiotul)

    Răspunde
     
  • Victor Crin
    Martie 19, 2013 la ora 07:52

    @Moise. Ma bucur ca nu ai pomenit nimic de Bombonel. Sunt pe deplin de acord cu dizertatia ta cu privire la lapte si alte alimente. Dar cu Danone cum ramane? Daca primea apa cu aracet fabrica iaurt? Nu verifica calitatea laptelui? Cred ca Danone trebuie inchis pentru atentat la sanatatea publica! Nu conteaza daca gasesc ceva in lapte…faptul ca au indoieli spune totul!Cred ca vor sa elimine producatorii locali si sa importe lapte italian.
    Despre Cipru, cred ca-ti amintesti o intrunire a Comisiei Europene de anul trecut in care a fost abordata problema paradisurior fiscale in combaterea crizei.

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Martie 19, 2013 la ora 07:17

    D-le Cornel, o posibila explicatie pt intrebarile ridicate de d-v o gasiti in cele de mai jos.Vom analiza de ce este ,,toxica” clasa politica :

    1) Pt ca dezbina natiunea in cel putin doua,trei tabere cu repercursiuni asupra coeziuni sociale.
    2) Deoarece denatureaza ierahia valorilor in societate prin promovarea mediocritati cu repercursini grave din punct de vedere economic(decizii ale decidentilor politici).
    3)Din cauza promisiunilor electorale ,,desantate” -care depasesc cu mult ponderea cheltuielilor in P.I.B.-compromit idea de specialist in orice domeniu, ultimi din urma fiind nevoiti sa ,,dreaga ” busuiocul promisiunilor electorale.
    4)Pt ca sunt,,nevoiti” pt a castiga puterea politica ,sa mituiasca electoratul compromitand educatia morala iar ce este mai grav distorsioneaza economia prin incredintarea de contracte preferentiale acelor ,,sponsori” politici.
    5)Adesea ies la suprafata ,,adevaratele ” preocupari ale clasei politice, interesul propiu al politicianului sau a accolitilor politici, indepartandu-se de la devizia initiala a politici -administrarea in interesul general.

    Calea de urmat o reprezinta democratia participativa.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 19, 2013 la ora 06:32

    Cornel > Aveti dreptate, aia de acolo nu-si vad de treaba. Dar unde in lume statul se poate implica in treburile privatului si mai ales intr-o problema atit de sensibila ca respectarea contractelor colective. Si presupun ca intelegeti in detaliu cum se raporteaza fiecare membru al colectivului la acest contract. Cind incepe sa se aplice, este nevoie de un camion de antinevralgice. Mult mai simplu, si la indemina oricarui guvern, este sa incaseze taxe mici pe venituri de la mai multi salariati si de la mai multe firme, decit citeva taxe mari. Am inteles ca proprietarii de la Metchel au sugerat ceva in acest sens, se pare ca nu suna prea delicat, dar este totusi o invitatie la negociere. Oare nimeni in guvernul asta nu a inteles asta? Daca negocierea s-ar termina undeva pe la mijloc, credeti ca ar fi rau? Cind eu spun ca este nevoie de negociatori nu de politicieni… L-am mai auzit cind si cind pe Moise sa arunce in valuri tema asta, dar e prea timid.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 19, 2013 la ora 06:11

    > Lapte contaminat, neutralizat prin „imprietenire”, ceea ce in afaceri se intelege…spaga. Interesant. Dar asta este o chestie absolut minora. Reprezentantul fermierilor are dreptate 100%: se incearca inlaturarea producatorilor romani si acapararea de catre straini a intregului ciclu economic, de la resursa bruta pina la livrarea produsului finit. Si asta este posibila datorita conducerii economiei intr-o directie gresita. Dar mai intii (asa cum am auzit odata la TV in Canada, cei cu ecologia, spunind ca daca s-ar face calculul cita faina se foloseste pentru intreaga productie de fainoase in lume, s-ar vedea ca intreaga productie cerealiera nu poate acoperi nici macar un sfert) as sugera o estimare mai simpla: cit lapte intra pe poarta fabricii Danona si cite produse finite ies. Un fost coleg de lucru, care lucrase la Kruger, imi spunea ca ei scoteau zilnic mai multe camioane decit cele care intrau. Aici revin la ceea ce deja cu totii stim ce este fast food: produs chimic cu gust natural. Componentele chimice sunt extraordinar de ieftine comparativ cu produsul real, asta justifica profitabilitatea industriei. In momentul in care veriga fermierilor este eliminata din lant, nimeni nu mai poate controla nimic. Deci razboiul ii merita, pretul la consumator este un spanac. Despre faptul ca fermierii n-au cui sa-si vinda laptele, este tot atit de adevarat pe cit ca fabrica este obligata sa cumpere tot ce se poate, in Canada fermierii sunt legati, prin contracte cu fabrica si prin taxa diferentiata, sa livreze totul la fabrica. Pomeneam de o conducere economica gresita. Ce mi se pare perfect normal este ca produsele alimentare primare sa fie platite normal (incit fermierii sa-si poata mentine un ciclu economic echitabil cu efortul lor), iar pretul la consumator sa fie deasemenea normal (adica populatia sa fie in stare sa beneficieze de alimente naturale) – dau un ban dar stau in fata. Deci dezvoltare economica si cresterea salariilor, nu prabusire economica si reducerea preturilor (ceea ce ar echivala cu un sclavagism national).
    Medicii, cu precadere cei a caror specialitate implica finalizarea procesului de insanatosire a pacientului in spitale, cel putin in trei tari pe care le cunosc, au cabinete particulare si program de lucru in spitale (nu cred ca am intilnit spital de stat). Probabil ca spitalele, printre alte donatii, beneficiaza si de o subventionare de la stat, care uneori poate sa mai scada (functie de buget) si atunci serviciile medicale din spitale…sufera.
    Fara a ironiza, nu mi-am putut retine doua zimbete. Rusii au cerut, iar americanii au fost deacord sa-si reduca calitatea sistemului defensiv oferit lui UE. Iar alta, cu reducerea planului defensiv pe limita est-europeana, americanii isi vor completa necesarul de aparare pe coasta pacifica. Care sunt motivele unora sau altora si tot felul de explicatii sau interpretari, wax albina. Acuma vad ca repet: americanii intotdeauna isi urmaresc propriul interes, si nu le pasa de cuvintul dat – la ei onoarea este gargara, cine pune baza pe ei, ebine sa aiba un plan B.
    Cipru, paradis fiscal. Sunt curios ce o fi la vara pe acolo. Hidrocarburile astea in Mediterana sunt un magnet neconfirmat. Si cum sa le confirmi pe valuri. Nostim este ca a inceput ciorovaiala pe nestiute. Ce este urit , este ca UE incearca sa prosteasca lumea, cu taxe, ajutoare – prafuri. Cel putin rusii o spun direct. Si in orice caz, daca rusii au venit cu o contra-oferta (la nivel de UE), este vorba de mai mult de doua miliarde investite in insulita asta. Nu uitati ca i-au scos si pe americani din coasta sirienilor. Parerea mea este ca chestia cu chestia cu ruso-americanii la petrolul arctic si chinezii in Venezuela este un cleste calculat cu mult inainte ca americanii sa-si piarda ambasadorul in Libia. Iar aici in Mediterana, jocul de doi va fi intre rusi si nemti. Nemti sigur, si nici de rusi nu ma indoiesc. Oare romanii se vor dezmetici, sau vor lasa conducta sa treaca prin Jugoslavia?
    Studii superioare in strainatate, studentii sa munceasca pentru 13 euro pe luna (ori eu n-am auzit bine ori Moise se joaca iar cu cifrele). In orice caz, ma intorc la ce spuneam la inceput: economia este condusa pe un drum gresit. Auzeam ca marea regionalizare ar implica existenta in fiecare regiune a 2-3 universitati. Nu-i putin, s-ar mai putea reduce, dar ar fi necesara o limitare a locurilor pe specialitati – reinfiintarea unui concurs de admitere ar fi benefic, deasemenea. In orice caz nu am auzit pe nimeni pomenind de existenta unor asociatii profesionale in Romania. In felul acesta sa le faceti si voi lor, ce ne fac ei noua. Astfel, cei buni vor fi admisi, vor absolvi, vor fi inscrisi in asociatii profesionale si vor avea dreptul sa profeseze in propria tara. In rest, scolile profesionale vor asigura necesarul nivelului mediu in diversele specializari. Si aici sunt asociatii profesionale, care pot avea acelasi rol – de protejarea autohtonilor. Cind romanii vor intelege sa lupte in tara lor, cu aceleasi arme cu care sunt invinsi in alte tari, ei – romanii – vor face un pas spre egalitate.
    Se pierde prea mult timp cu politica, intr-o lume in care politica este o…masca.

    Răspunde
     
  • Mariana
    Martie 19, 2013 la ora 05:12

    emisiunea pe tvrplus nu se incarca de nici o culoare cu mozila firefox, imi lipseste mie ceva?

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 18, 2013 la ora 21:27

    L-am auzit pe domnul prim ministru Victor Ponta spunand ca nu exista legislatie prin care statul sa intervina la companiile private pentru respectarea contractelor colective de munca. Asa o fi. Atunci sa creeze domnule legislatia necesara si sa o aplice si in cazul Metchel. E asa greu? De ce naiba avem guvern? Ca sa rezolve astfel de situatii. Pentru asta avem/platim si parlamentari. Si nu sunt putini. Avem. Avem destui. Pai sa se ocupe domnule de problemele grave, nou aparute. Daca nu se rezolva asemenea probleme, grave, de ce naiba mai avem nevoie de guvern si/sau parlamentari?

    Răspunde