Ora de Business: joi, 7 martie 2013

Publicat la data de de Biziday

banii-sau-pedeapsa

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-88140 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

24 răspunsuri la Ora de Business: joi, 7 martie 2013

  • hobSoyncSuene
    Aprilie 10, 2013 la ora 07:10

    You’ll find absolutely a lot of details like that to take into consideration. Which is a great point to bring up. I give the thoughts above as general inspiration but clearly you will discover questions like the 1 you bring up exactly where by far the most imperative thing will be working in honest very good faith. I don?t know if ideal practices have emerged around items like that, but I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

    red sole shoes

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 20, 2013 la ora 18:47

    Energia hydro este considerata ca fiind obtinuta din surse regenerabile si se ofera certificate verzi producatorilor, cf, art.6 din Legea 220/2008. Despre definitia „energiei verzi” mi-este mai greu sa fac precizari, existand diverse interpretari si discutii pe marginea temei acesteia. Cele mai multe sunt cu referire la impactul asupra mediului generat de constructia marilor hidrocentrale. Nu as vrea sa insist, pentru ca sunt dovezi ca si cele mici afecteaza cursurile raurilor de munte etc. Dar si moristile afecteaza mediul, panourile de asemenea, ori centralele care folosesc forta valurilor samd.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Martie 20, 2013 la ora 18:22

    @SanduCu.1.Energia hidro nu este considerata verde conform protocolului de la Kyoto.2.Eolienele se autoregleaza automat atit pe directia vintului cit si pentru mentinerea unei singure turatii la pale si a puterii pe care o genereaza.Daca ceva sta inseamna ca asa trebuie sa fie.Romania va continua sa monteze.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 20, 2013 la ora 17:43

    „…prima bomba cu ceas… a pus-o UE obligand statele membre ca o cota parte din energia electrica folosita de acestea din productie proprie sa fie ENERGIE VERDE.”_Da, numai ca lucrurile s-au negociat. Iar statul nostru si-a luat angajamente foarte ambitioase. Spre exemplu, Brazilia si-a propus ca in anul 2021 85% din mixul sau energetic sa fie reprezentat de energia regenerabila. Si Brazilia nu face parte din UE, insa se conformeaza Protocolului Kyoto. Doar ca in acest procent, o pondere mare o are energia hydro, care este, desigur, regenerabila. Romania ultraortodoxa, nu a luat in considerare capacitatile sale energetice hydro de peste 10MW. In acelasi timp, tara noastra ofera schema de promovare cea mai avantajoasa pentru investitori din intreaga Uniune Europeana. O intrebare interesanta pe care o puteti pune ar fi „de ce nu se investeste in continuare in hydro?”. Cautati raspunsul si discutia va deveni mai interesanta aproape sigur.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 11, 2013 la ora 21:39

    Cornel > Va multumesc pentru opinie. Asta ajuta la intelegerea lucrurilor/fenomenelor si eventual la o solutie aplicabila. Nu sunt convins, dar indraznesc sa c red ca nu ati avea foarte multe dubii legat de faptul ca marile industrii incearca sa mai stoarca ceva (cu nuanta de santaj) de la statul roman, pe motiv de energie electrica verde. Despre folosirea unor metode noi sau neconventionale pentru obtinerea de energie electrica, le apreciez ca un pas inainte, spre progress economic. Iar daca metodele sunt de natura, nici macar sa nu implice vre-un risc asupra omenirii, pasul devine excellent. Marea problema este ca aceasta energie regenerabila (nu am inteles de unde vine termenul), avind in principal doua component – turbinele eoliene si panourile fotovoltaice – nu si-au putut inca demonstra/justifica costul de fabricatie. Probabil ca ideia a fost aruncata pe piata inainte ca tehnologia sa fie sufficient verificata/finalizata. Asta, dupa parerea mea, duce la, sa o numesc (?) “confuzie comerciala”, cei care preiau o noutate o doresc imediat pe piata inaintea unei eventuale concurente, iar efectul se reflecta in costuri nejustificate, dar este si un al doilea fenomen deloc imposibil, de o reactualizare/imbunatatire a tehnologiei perfect normal, insa care acum sa fie tinuta in “rezerva” pina se vor fi consumat stocurile primului val. De vreo doi ani de cind a iesit pe piata canadiana aceasta optie de energie “gratis” la care statul subventiona, am avut ceva indoieli. Statul subventioneaza ceva ce nu merge sau ceva ce are interes sa tina sub control. Am obtat pentru prima. Ideia cu celulele fotovoltaice nu este tocmai noua, cel putin nu in state. Pe blog, de la inceput, cind se vorbea la voi despre asa ceva (la noi aparuse inainte, cam in aceiasi perioada in care americanii au reusit sa-I fraiereasca pe nemti), mi-am exprimat dubiile. Am si justificat asta cu niste lampite decorative de iluminat in jurul casei, care nu dau decit o licarire de lumina si mai si ies din functie (se strica) intr-un singur sezon. Ieftin si nefolositor. Un alt argument, mult mai serios pe care l-am aratat, a fost faptul ca in Israel nu se foloseau si nici acum nu se folosesc panouri fotovoltaice Aveam boilere solare, care sunt un felde “radiatoare” prin care apa curgatoare este expusa efectului de sera si gata incalzita este colectata si pastrata pentru folosinta. Toata tara nu incalzeste apa electric sau altfel. Deci asta este o treaba care merge. Daca in Israel fotovoltaicele nu se folosesc, ceva e putred in Danemarca. Dar totusi am intrat pe Internet, la nemti, si am vazut niste statistici de cum evolueaza la ei noutatea. Doar in doua luni pe an (iulie si august) s-a putut acoperi cam 30% din necesarul de energie electrica a une locuinte cu o suprafata de panpuri corespunzatoare unei locuinte. In celelalte luni nu s-a trecut de 5%. In plus geamurile astea trebuie mentinute in permanenta curate pentru a fi eficiente si celulele in sine, se cam oxideaza repede (un sezon). Recent am incercat sa accesez dinou site-ul acesta, dar informatiile disparusera. Despre “dinamurile” de vint, iarasi treaba nu este deloc noua. Daca ai sa fii atent sunt unele filme de pe vremea “aurului din vest”, fermele aveau cite o morisca de vint, si nu era pentru macinat griu. Canadienii au facut ceva masuratori,si au ajuns la un consens ca turbinele eoliene sunt eficiente daca sunt plasate pe malul oceanului sau sus pe dealuri. La aeroportur, acel steag dacic, care indica directia de unde sulfa vintul, sau pe case la tara acele virtelnite de pe acoperisuri au o codita care le intoarce mereu pe directia vintului. Turbinele astea modern sunt fixe, cum le-ai pus asa mor. Vezi un cimp, toate orientate la fel, unele merg, altele nu. Vintul asta nu sulfa cum vrei tu. Dar si elicele/paletele astea sunt usoare, rezistente, dar exorbitante. Oricit de avansata ar fi turbina, daca nu se invirte, tot aia e.
    Revenind la bombele de care vorbiti, asa cum am mai mentinat, dar daca tot ati ajuns pina la rindurile astea, le voi mai repeat. Costuri mari pentru productie ce trebuie vinduta, investitii mari, spaga pe masura. Romania are mai multe riuri decit orice tara europeana. Nimeni n-o sa recunoasca asta. Portugalia, tara muntoasa, pe 93,000 kmp are un singur riu. Romania sa-si construiasca baraje. Peste baraje pot trece sosele, fara sa fie nevoie de tunele. In jurul lacurilor de acumulare pot fi amenajate zone turistice. Nici o tara europeana nu are natura si relieful romanesc. Orice investitie intr-un baraj se recupereaza din energie. Restul vine ciubuc. Am crapat cind am auzit ca vreti sa va vindeti barajele. Colmatarea lacului de acumulare este singura problema, daca deversarea este asigurata. Daca se mentine colmatarea sub 25% din volumul energetic, ti se invert turbinele ca focul. Pentru decolmatare era o metoda cu hidrocicloane, am folosit si eu informatia (noua, japoneza) in proiectul meu de diploma.
    Ma opresc aici ca imi ies din pepeni. Numai bine.

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 11, 2013 la ora 13:59

    @SanduCu>Daca e sa ma intrebati pe mine eu zic ca prima bomba cu ceas, pentru care nu prea exista solutii de dezamorsare sau solutiile sunt destul de complicate, a pus-o UE obligand statele membre ca o cota parte din energia electrica folosita de acestea din productie proprie sa fie ENERGIE VERDE. A doua bomba, care poate fi dezamorsata, au pus-o chiar autoritatile romane care au luat decizia sa acorde cele mai mari compensatii din UE investitorilor in proiecte pentru producerea de energie verde (nu m-ar mira ca respectivele compensatii financiare oferite de autoritatile romane sa fie chiar cele mai mari din LUME – dar e de cautat si vazut daca suntem cea mai proasta natiune de pe aceasta planeta sau nu, sub acest aspect).
    Sper ca v-am lamurit.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 9, 2013 la ora 08:40

    AdrianD > Nu stiu cum ai ajuns la The Huffington Post, Canada care este un blog amarit. Am sa-l mai urmaresc sa vad ce poate. Chestii deastea se petrec frecvent, nici la alegeri nu se mai iau in considerare pentru ca toti sunt amestecati. Pina si Hollywoodul face filme cu presedintele american amestecat in mafia columbiana. Astept un film sa vad legatura lui Clinton cu prabusirea turnurilor gemene, sau prabusirea avionului lui Kenedy jr. Pina atunci ne distram cu lucruri cum ar fi ca gazda showului „The View”, dupa aproape 10 ani este data afara de la ABC pe motive de convingeri…politice. Faci pe tine. Macar sa fi gasit vre-un adulter sau ceva mai picant.

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Martie 9, 2013 la ora 07:06

    SanduCu: „Cum ai vedea relatiile dintre tari conduse de bogatasi?” – intrebarea nu e grea.
    E cumva pus greshit modul verbul: nu e un conditzional-optativ („cum ai vedea”) ci un indicativa-prezent („cum vezi”).
    Iar raspunsul e simplu: exact asha cum sunt conduse shi acum, cu rezultatele care se vaed shi pe car4e le cunoashtem.
    Acum, ca bonus, un articol IMPORTANT:
    http://www.huffingtonpost.com/robert-l-borosage/its-official-too-big-to-f_b_2827372.html

    Răspunde
     
  • Gheorghe Matei
    Martie 9, 2013 la ora 02:07

    Revin la VOT!! Aici e cheia. Cel ce plateste impozit mai mare trebuie sa aiba mai multe voturi decat cel ce primeste ajutoare sociale. Culmea e ca ponderea la vot o au cei ce voteaza pentru o bere. Cei de JOS sunt cumparabili cu 5lei. Ce vot mai e acela? A ajuns padurarul primar si carciumarul viceprimar si alte functii in functie de cat plateste la partid. E dezonorant la modul absolut. La Microsoft a doua limba straina e limba romana, si zicem ca nu avem oameni capabili? Cea mai inalta cercetare pe tema vitezei de transmisie a informatiei (comandata DARPA) este condusa de un profesor roman. Si nu exista oameni capabili romani?

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 9, 2013 la ora 00:30

    AdrianD > Toate tarile din UE sunt in galeata, mai putin cele care traiesc din dobinzi, nu din productie. Clasa politica, in general freaca tambalul neputincioasa. Cu totii suntem la cheremul lumii financiare (acei 10-20%). Nici un bogatas nu o sa-si ia raspunderea unui conglomerat ca UE. Dar daca fiecare revine la statutul ei de sine statator (ce nici nu e deloc greu), poate s-or gasi citiva financiari sa reface aceste gospodarii. Daca bogatii dau cu tifla politicienilor, e ca si cum ei nu au nevoie de politicieni. Personal, nici n-asi vrea sa mai vad unul, dar nu sunt bogat. C ear fi daca la alegeri sa nu alegem partied, ci bogatasi. Acum vine intrebarea pentru tine: Cum ai vedea relatiile dintre tari conduse de bogatasi?

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Martie 8, 2013 la ora 19:20

    DD, „toate statele sunt pe deficit toate cheltuilile trebuiesc finantate din imprumuturi, asa ca esti la mana pietelor de bonduri.” – este drept ce spunetzi. Atata doar ca „pietzele de bonduri” shi „finantzarile din imprumuturi” nu sunt un dat „god given”, cum spun anglo-saxonii. Nu sunt imuabile shi nici inerente. Ele sunt consecintza unui sistem implantat in anii 70,sub influentze americane shi care este pernicios shi cancerigen.
    Nu am sa explic inca o data de ce shi cum, am mai facut-o de mii de ori.
    Ideea este ca aceste realitatzi au au cauza, iar aceastra cauza poate fi schimbata.
    Insa absolut nimeni dintre actualii (mint, exista unul, dar el e cam dus cu pluta…) nu doreshte in mod real sa ia masuri.
    Intr-adevar, cat timp persista acest sistem de finantzare care obliga statele sa recurga la pietzele de bonduri (Germania se imprumuta anual de 2-300 de md euro doar ca sa ishi rostogoleasca datoriile…), nu se poate face nimic.
    Insa austeritatea shi taierile nu sunt nici ele un dat imuabil, ori o necesitate, asha cum afirmatzi.
    Austeritatea nu face decat sa prelungeasca shi sa adanceasca recesiunea, iar asta nu e bine, oricum dai oricum o iei.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 8, 2013 la ora 18:42

    Cornel > De fapt toate aceste adaosuri (sprijin pentru energia verde,costului cu certificatele de CO2 ale producatorilor de energie conventionala si taxa de cogenerare) au fost acceptate de consumatorii industriali la vremea respectiva in pretul final al energiei electrice.
    Nu sunt nici convins/lamurit daca pierderile marilor industrii sunt datorate pretului energiei electrice, sau aceasta este numai o justificare a pierderilor datorate schimbarilor din bursa.
    De exemplu, sa inteleg ca Arlo a platit (fara obiectii) 40 mil E pentru energie electrica pe 2012 (ceea ce se pare ca acum nu-i mai convine) si totusi i-si planifica alti 60 mil E pentru 2013, stiind deja ca aluminiul a pierdut 1000USD/tona? Atunci, sunt indreptatit sa cred ca nu este in pierdere.
    Dece oare ar avea nevoie ca statul roman sa-l despagubeasca de energie? Sau cauta doar o justificare pentru relocarea planificata, pentru a nu fi obligat la despagubiri contractuale ce ar decurge din asta?
    Stiim ca jurnalistii sunt, in general, in solda unor interese si nu este de condamnat, dar sa cadem prada asa usor unor – “nu este bine si eficient sa punem la incercare rabdarea si nervii marilor colosi industriali” – nu mi se pare tocmai nimerit.
    “…acum lansez un nou semnal de avertizare, referitor la impactul negativ al cresterii continue a importurilor de produse metalurgice din tarile unde restrictiile de mediu stabilite pentru tarile membre UE, nu se aplica, adica Turcia, China, Rusia si Ucraina. Prin aceasta permisivitate incurajam concurenta neloiala si efectiv ucidem ce a mai ramas din sectorul metalurgic al Romaniei, care si asa se zbate sa supravietuiasca, intr-un cadru din ce in ce mai putin competitiv”. Daca noi avem nevoie si nu il producem, trebuie sa importam, sa dam de lucru la industriile care au nevoie. Probabil ca aici este chestia cu Shengenul lui UE, sa importam din UE mai scump. Dece nu vine UE sa ne ajute sa ne refacenm industria metalurgica?
    “…industria Romaniei se transforma din zi in zi intr-o adevarata bomba cu ceas pentru economia nationala”. Dece nu ne spune acest jurnalist atit de priceput in “warning signs”, cine a pus bomba sau cum se poate dezamorsa?

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 8, 2013 la ora 16:55

    Gheorghe Matei > Gresiti, stimate domn! Sistemul de vot, ofi ele cum o fi, dar buba este ca romanii nu au pe cine vota.

    Răspunde
     
  • Gheorghe Matei
    Martie 8, 2013 la ora 16:32

    Tot raul din Romania vine, pleaca, ajunge, etc, de la, la, SYSTEMUL DE VOT!!!!!! Aici este BUBA. Aici este dezastrul. Oamenii au devenit NEOAMENI. Cat timp aceasta nenorocita de formula de promovare in functii politice este la PUTERE, nu se poate face nimic altceva. Traim in saracie, rusine, minciuna. Sursa e una singura: VOTUL!!!!!

    Răspunde
     
  • AdmuS
    Martie 8, 2013 la ora 12:36

    Sefa asta de la Garda financiara vorbeste mai mult din vise. Pai ea povesteste de cum ar trebui sa fie, nu de cum este in realitate. Ce spagi si plase pline isi iau subortdonatii ei de la buticari, sa te fereasca Dumnezeu, inainte de sarbatori in folos propriu si din ianuarie mai lucreaza si pentru stat. Iar consilierea ANAF e poveste de adormit copii, personal izbindu-ma de incapacitatea de comunicare si explicare a celor din birouri.
    Deci usor cu minciunile stimata doamna ca-i rusine, mai ales in ajun de 8 martie!

    Răspunde
     
  • RAZVAN M
    Martie 8, 2013 la ora 11:13

    Moise felicitari pentru emisiune, consider ca este cea mai interesanta si mai inteligibila in media financiara.
    As avea nevoie de opinia ta in legatura cu reconversia unui credit din CHF in euro, pe scurt am ramas placut surprins cand am fost contactat de banca creditoare VOLKSBANC care s-a aratat extrem de ingrijorata de rata mea in CHF* ,credit 90000, rata 522, perioada ramasa 248 luni din 300.
    Oferta lor a fost reconversia soldului ramas 80000 CHF la 65000 euro la o rata de 460 euro lunar, mai mare cu 20 euro fata de valoarea ratei actuale.
    Spune-mi ce sa fac, te rog! Multumesc

    Răspunde
     
  • cornel
    Martie 8, 2013 la ora 10:49 Răspunde
     
  • Ticu
    Martie 8, 2013 la ora 10:27

    Ce frumos vorbeste doamna de la garda financiara :-).
    Cica la contribuabilii corecti care au platit darile corect intotdeaua le pot da doar avertisment in cazul in care gasesc ceva. Problema este ca eu de execmplu sunt supercorect dar niciodata nu scap „de-o amenda minima” chiar daca real baietii nu au gasit absolut nimic in neregula si sunt nevoiti sa inventeze ceva. „Ce-o sa zica sefu’ daca nu dam nimic, o sa zica ca nu am controlat bine!” – mi-au zis vreo doi ca raspuns la motivele amenzilor date fara o cauza reala. „Da-ne in judecata daca nu-ti convine” – Sigur, la modul cum functioneaza justitia pierzi 10 amnezi minime ca sa recuoperezi ce ai dat.
    Eu nu ma simt niciodata controlat de ei, ma simt pur si simplu hartuit, iar cand vine si cate unul care parca e tractorist la limbaj pur si simplu mi se face sila.
    E cale lunga doamna de la teoria d-voastra la needucatii pe care ii aveti in subordine. Asta e problema mare la noi, distanta cosmica intre teoria sefilor de sus si practica din teren.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Martie 8, 2013 la ora 06:54

    Adrian D > Faptul ca, asa cum spui, previziunile ti s-au adeverit, este cam nasol, dar pe de alta parte e bine – cineva intelege mai multe decit altii. Pe viitor incearca sa prevezi si ceva bun.
    Aparent, in Franta ca si in Romania, miscarea arata cam la fel. Amindoi au promis ceva si pina la urma fac ce au facut si predecesorii. Asta vine si confirma ca cam ce e la noi este si la ei, deci ei cel putin sa nu mai arunce cu pietre in curtea noastra, si de fapt in ultima vreme nici n-au mai facut-o. Ar fi un semn ca ii putem cistiga de aliati pentru vremurile care vin.
    Acum, pe MRU nu-l consider, ca a avut domnie scurta, dar Boc si Ponta (actual), daca nu au aratat ca ar fi instare de ceva si lasa tara la mina acelorasi machiavelici(FMI & Co.), sunt, cred eu, doua lucruri de inteles: situatia a ajuns atit de grea ca nici altul mai cu mot n-o sa-i dea de cap, si al doilea lucru de inteles pentru toata lumea e ca nu e loc de paleative – metodele incercate pina acuma nu au dat nici un semn, si daca se apeleaza la aceleasi metode, asta deja miroase a prostie. E bine de observat care este popularitatea orientarilor de dreapta pe la altii. Avind in vedere ca romanii vor sa munceasca dar, din motive independente de vointa lor, nu le reuseste, este un fapt pozitiv care trebuie folosit foarte drastic. Probabil ca va fi nevoie de o mina de otel, care nu poate fi gasita decit printre militari.

    Răspunde
     
  • DD
    Martie 8, 2013 la ora 03:51

    cand tot aud ca se doreste incheierea austeritarii ma apuca rasul, austeritatea nu e ca si cum alegi daca bei cola sau pepsi, cand toate statele sunt pe deficit toate cheltuilile trebuiesc finantate din imprumuturi, asa ca esti la mana pietelor de bonduri.

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Martie 8, 2013 la ora 00:41

    Anyway, deshi aparent fara legatura cu subiectele emisiunii (dar de fapt legatura e mare cat casa), iata un link despre un domn, actualmente secretar in MinFin care daca e capabil sa zica asha ceva: „Nu este lipsit de importanţă nici faptul că împrumuturile de la băncile de dezvoltare se regăsesc în mare parte în lucruri tangibile – şcoli, spitale, drumuri, locuinţe sociale, poduri, sisteme de management în asistenţa socială, burse pentru studenţi, teatre, biblioteci publice, noi instituţii, etc. Mai mult, de-a lungul implementării programelor finanţate de aceste bănci guvernul obţine venituri din impozitul pe profit, contribuţii pentru asigurări sociale, TVA etc”, inseamna ca e probabil sa fie total incapabil sa priceapa care e legatura intre taierile preconizate de 15% shi partenerii sai externi, aia care nu sunt o pacoste shi care ii dau lui bani sa dea burse ori sa construiasca spitale (cand realitatea din teren a dovedit clar ca e ca la radio erevan: nu i-a dat, ci i-a luat, shi nu i-a construit spitale ci le-a cam inchis…)
    http://www.dcnews.ro/2013/02/este-fmi-o-pacoste-ce-spune-un-secretar-de-stat-la-finante/
    PS Tampenia acestui domn (sau reaua lui credintza) se reflecta shi in aceea ca domnia sa amesteca totul la gramada (CE, FMI, BM) sub sintagma „bancile de dezvoltare”…
    Tulai doamne, apara shi pazeshte…

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Martie 8, 2013 la ora 00:34

    Deci, Moise, taierile pe care le ashteptam, comandate de FMI, iata ca vin, se pare, mai devreme decat o anticipam (eu ma gandisem ca e mai pronbabil sa se intample in mai-septembrie. Acum suntem in martie…).
    Hmmm… 15% in reduceri de cheltuieli…
    Nu e putzin lucru.
    Shi, vorba unui clasic in viatza, nu shtiu daca e bine.
    Sigur, Laurentziu o sa vina sa ne spuna ca „stai asha ca nu e asha”… dar pana la noi ordine, iata ca ne prelungim acordul cu FMI, iata ca vrem sa il reinoim, iata ca anuntzam taieri.
    Ashadar, nu shtiu ce ne impiedica sa vedem acum de ce nici Boc, nici MRU, nici Ponta nu puteau face orice alta politica (nu ca dl MRU ar fui vrut sa aiba o alta politica…) – fiindca erau cu totzi unitzi unitzi de acelashi fir roshu…
    In alta ordine de idei, nu numai ca shomajul creshte in frantza, dar Hollande a anuntzat un nou set masuri de austeritate, cu „reduceri de chletuieli” in valoare de 4 md de euro.
    Era exact lucrul de care ma temeam in ce-l priveshte pe Hollande – ca doar gura e de el cand e vorba de campanie electorala, insa, in realitate va continua shi el aceeashi liunie cretina pe care excelase predecesorul sau, alde Sarkozy.
    Iar asta – la fel ca shi prostiile comise de POnta, incapabil sa se desprinda de FMI – va avea un singur efect previzibil, in viitorii 4-8 ani. Dezamagitzi de faptul ca atat social-democratzii cat shi popularii fac mereu acelashi lucru (adica cashtiga alegeri cu promisiuni anti-austeritate, insa schimba foaia cand ajung la putere), tare ca mi-e teama ca tot mai multzi europeni (iata grecii, iata italienii) vor vota tot felul de aprtide imprivizate, cu promisiuni anti-establishment. Ca e Grillo sau ca ca PPDD, nu ma deranjeaza prea tare, inca. dar ca sunt Zorile aurii sau MAT sau tovarashii lui Le Pen, baietzi fie de extrema stanga, fie de extrfema dreapta… ei, asta pune o problema.
    Una mare cat casa.
    Shi nu-mi place sa ma gandesc la ce ar putea sa urmeze, daca politicieni descreieratzi vor continua sa promita una shi sa faca alta, din mereu acelashi motiv: ca sunt incapabili sa rupa cordonul ombilical care ii leaga de „vaqlori imuabile ale lumii capitaliste moderne” (e.g. – FMI, independentza bancilor centrale, neoliberalism, salvgardarea bancilor etc… dupa fiecare caz in parte)….
    Shi sunt tare intrisat sa vad ca pesimismul meu gaseshte tot mai mult temei datorita faptului ca analiza mea initziala a fost corecta, se pare.
    Preferam sa ma inshel.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 7, 2013 la ora 21:48

    Pot crede ca Fiscul este interesat cu adevarat sa reduca evaziunea atunci cand vor disparea fetele care „dau afara mustele din Bucuresti” cu facturi fiscale false. Sunt cat se poate de vizibile si usor de „prins”, daca n-ar fi pazite de politisti. Pana atunci, subiectul evaziunii fiscale nu ma mai intereseaza, pentru ca este abordat de autoritati cu o imensa ipocrizie, la „misto”.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 7, 2013 la ora 21:40

    Baronii locali precum N Constantinescu au devenit rebeli. Cum spuneam, aducerea lor la ordine este unul dintre scopurile majore ale regionalizarii.***”Batalia” este mai ampla. „Viata e complexa si are multe aspecte.” Dl. Fedorca si-a schimbat drumul in viata in urma inlaturarii sale de la Ministerul Educatiei.

    Răspunde