Cine sunt, de fapt, dăunătorii?

Publicat la data de de Moise

petrom 3 blog

de Moise Guran

În momentul în care auzi că Petrom a făcut cel mai mare profit înregistrat vreodată în România de la Burebista și până la Băsescu n-ai cum să nu scapi vreo două vorbe printre dinți, gândindu-te cât lași la benzinărie când faci plinul. Profit înseamnă bani în buzunarul lor, în buzunarul cotropitorilor străini care ne secătuiesc țărișoara noastră. De fapt nu înseamnă asta profitul. Acela este dividendul care se dă sau nu acționarilor, și numai dacă nu cumva profitul n-a fost reinvestit exact în țărișoară.

Dacă iei la bani mărunți Petromul de azi al austriecilor de la OMV și îl compari cu Petromul de stat de acum zece ani o să ajungi la concluzia că și atunci compania avea potențialul de a face profituri mari. Acestea erau însă modice pentru că acel Petrom de stat era căpușat de sute de firme ale mai marilor zilei, de la parlamentari și până la clienți de partid. Atunci nu țipa nimeni totuși că vampirii noștri naționali ne secătuiesc țărișoara.

O să vă dau o comparație și mai bună. Cei de la Petrom au făcut o termocentrală nou-nouță la Brazi și, de fapt, de acolo vine și o parte a profitului lor, căci în trei luni de funcționare aceasta produce deja 5% din energia României. Eficiența unei astfel de termocentrale este mult mai mare decât al unei alte termocentrale să zicem de la Iernut. Aceea a fost preluată de Romgaz, companie încă de stat, care deși scoate gaze din pământ la fel ca Petrom, n-a anunțat niciun profit record, nici investiții senzaționale. Nici nu avea cum căci mai mulți foști directori ai Romgaz sunt cercetați penal pentru subminarea economiei naționale după ce au sifonat 126 de milioane de dolari, adică o sumă cât jumătate din investițiile anuale ale companiei.

Cei de la Petrom au închis Arpechimul de la Pitești acum trei ani și vor să-l demoleze. Promit în schimb investiții de un miliard de euro pe an, și ar face bine să se țină de cuvânt căci la Pitești s-au pierdut mii de locuri de muncă. Invadatorii străini de la OMV sunt cinici, hotărâți și eficienți. Vampirii noștrii naționali de la Romgazul de stat sunt romantici, conservatori și fură de rup. Care or fi mai buni? Care or fi mai dăunători?

Categoria: MOISE
Etichete: , , , ,

Comentarii prin facebook

128 răspunsuri la Cine sunt, de fapt, dăunătorii?

  • Pingback: După ce a luat apărarea OMV în cazul profitului record realizat în România, Moise Guran apără un alt sponsor al său în cazul creditelor în franci elveţieni acuzând "LĂCOMIA" românilor - ActiveNews
  • laurentiucat
    Februarie 27, 2013 la ora 08:46

    victoras taman ptr tine am facut un efort si am cautat niste artari disdamorning. si cum te scoli cu fata spre rasarit, sa vezi daca a rasarit soarele ,taman d-acolo s-a ivit si artarul tau. http://www.youtube.com/watch?v=SHKj1iihW0o
    noroc cu un ordox milos care a si tradus versurile respective sa-ti ridice ceturile pravoslavnice de pe ochi si sa-ti intrevezi copacul.
    marea mea dilema ,cred ca si a artarului, este ce cata el de-a migrat in saracia noastra de sud, cand putea sa ramana dupa cum zice si sanducu, scandinav sadea…!?

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 27, 2013 la ora 03:28

    @Victor L > “since the 1980s populist movements and parties have enjoyed degrees of success in First World democracies such as Canada, Italy, the Netherlands, Scandinavian countries and the USA”
    Apropo de frunza de artar, un botanist canadian a descoperit ca frunz de artar de pe bacnotele canadiene apartine unui artar scandinav.
    Justitia sa-si faca treba si cu strainii ca si cu romanii. Corect?
    „Cate de intors nu e” si daca dai cu oistea-n gard, treci prin el sau mai incerci si alt drum?
    Bine ca s-a rezolvat.
    Cum ii inveti sa te respecte, daca faci sluj in fata tehnologiei lor, in loc sa ti-o creezi pe a ta? Adica tu vrei sa ramiie numai caii nostrii?
    Sal-am ah-lecu si dirbala pina ti-or spune bara-bara.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 26, 2013 la ora 22:38

    @Laurentiucat.Catalin Crisan e un dulce,sefu”.Multumesc frumos, dar l-am ascultat mai tirziu…Aia cu plecarea nu o lua chiar de buna, ca pina la urma si un somaj pe mediu pe economie nu e de lepadat pe,, praful asta”.Se contabilizeaza tot la Ponta la plati, iar la mine la odihna si tratament,ca merit si eu…Adica si noi astia mai fara pile…Ce zici sa merg duminica la biserica sa ma exprim?

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 26, 2013 la ora 22:01

    victoras- ingratule…n-ai zis nimic de dedicatie.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 26, 2013 la ora 21:57

    @LaurentiuCat.Felicitari!Totusi sa stii ca seful meu e baiat bun si ne anunta si pe noi citi bani mai are Ponta si Oprescu sa ne plateasca si de ce nu mai mergem sa lucram colo sau colo.Mai ne enerveaza citeodata cind nu ciocane la usa in timp ce noi stam tolaniti la televizor sa ne spuna ca salariile sunt pe carduri, dar banii pe orele sau zilele lucrate suplimentar nu ni-i poate da, ca nu are curaj din lipsa de incasari.Atunci pe cine sa cred pe el sau televizorul? In afara de asta chiar daca nu am fata sa stii ca nu sunt in PDL iar cei care mai dramuiesc banii aia mai discuta si cu astia mici din cind in cind,mai ales cind au probleme si trebuiesc ajutati sa le rezolve.Asa ca daca ai aflat de vreo surpriza,uimeste-ma,ca dau o palinca…

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 26, 2013 la ora 21:21

    victoras- hai nu ma tachina si nu ma speria ca tu stai in viata reala si eu pe calculator.
    diferenta dintre noi doi e ca eu imi permit sa stau . da ma duc si la munca si pe unde mi se nazare, da’ cand vreau, ca n-am sef.
    p.s.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 26, 2013 la ora 21:12

    @AdrianD.Sa nu uiti sa-mi aduci o frunza de artar!…

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 26, 2013 la ora 21:11

    @SanduCu.Romania e altfel fata de cum era odata.Poti compara PIB-ul care e mult mai mare acum…Asta si datorita strainilor.Suntem in UE iar EU e diferita fata de USA sau Canada.Cale de intors nu e si oricum ar fi pacat de atitia ani de munca.Nu tine cu populismele ca am ajunge iarasi in ,,praf”.Fie-mea a mai invatat o lectie de viata, dar intre timp s-a rezolvat problema si au chemat-o inapoi.Au si olandezii birocratii lor si idiotii lor, insa sunt dintre cei mai seriosi la treaba si asta din lume.De noi depinde sa-i invatam sa ne respecte.Noi ii avem pe ai nostri….Laurentiu sta pe calculator iar eu in lumea reala.El spune ca v-a fi bine de luna viitoare, iar eu stiu ca nu.Mai mult de-atit se pare ca lumea a inceput sa-si piarda rabdarea si sa se orienteze spre alte zari.La ai mei deja a devenit mai importanta Bosnia,Croatia,Serbia,Polonia…Cred ca v-a trebui sa schimb firma sau sa intru la odihna in somaj ca am obosit de atita stat degeaba.Nu sunt singurul…Au mai aparut si oferte,, exotice”cum ar fi Emiratele,tocmai acum cind ni se deschide Europa.Al naibii ghinion…Cine vrea sa iasa in strada sa iasa dar nu rezolva nimic.Oricine vine acum are multe datorii de platit si va da vina pe mostenire si va fi luat prin surprindere de exigentele guvernarii.Ce simplu si frumos era sa stai la balcon si sa rizi de Boc!..

    Răspunde
     
  • Adrian D
    Februarie 26, 2013 la ora 21:08

    laurentziu: „pai in loc de 7-8 mil cat le da acum le dadea vreo 15-20 de mil in mana si era ceva …” – mi-a placut gluma, m-am ras. mijto.
    deci, asha de mult voiau sa le da 1500 ron ca au externalizat ca sa le dea 700.
    ok, acu’ ca m-am ras, fug la aeroport sa ma intorc in plaiuri mioritice 🙂

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 26, 2013 la ora 20:39

    @LaurentiuCat.A propos de,, genunchiul broastei”este stabilit de ,,politica firmei”,Petrom,Mol,Lukoil,Rompetrol,Agip…La toti la fel,e cu franciza.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 26, 2013 la ora 17:10

    pai in loc de 7-8 mil cat le da acum le dadea vreo 15-20 de mil in mana si era ceva …

    Răspunde
     
  • Adrian D
    Februarie 26, 2013 la ora 17:07

    laurentiu – shi daca nu le externaliza, crezi ca ii platea decent???
    🙂

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 26, 2013 la ora 08:04

    adrian- nu stiu daca stii, dar petrom a externalizat toate statiile de benzina pe care le detinea si le-a dat in regim de fraciza unor fosti sefuleti, care acum ii platesc pe angajati nitel mai sus de genunchiul broastei.
    e normal sa faci profit cand ai scazut salariile intr-un mod asa de inteligent la 50% fata de cum erau inainte. nu mai spui ca si sindicatul salariatilor a ramas in aer , lipsit fiind acum de o multime de membri.

    Răspunde
     
  • Adrian D
    Februarie 26, 2013 la ora 07:45

    Cornel, tu ai sigur dreptate in ceea ce spui, problema e ca niciuna din aceste doua „1).-prezumtia de vinovatie;
    2).-problema cu capra vecinului.” nu se aplica relatziei romanilor cu Petrom.
    Am incercat mai jos sa argumentez de ce, nu mai reiau.
    Ideea e simpla: aceasta companie face un profit imens (elegant ar fi fost sa ii spun pe nume: nesimtzit) platindu-shi angajatzii (incidental, romani) mizerabil, extragand ieftin un petrol incidental romanesc shi vanzand scump unor clientzi incidental romani, expatriind profitul intr-un mod deloc incidental in alta tzara.
    Intre altele, tot incidental, au violat intzelegrea de privatizare inchizand Arpechim (shi, incdental, distrugand un lantz trofic care a mai pus pe drumuri cateva mii de romani, plus problemeele aferente create statului incdental roman, deci, incidental, platitorului de taxe incidental tot roman).
    Deloc incidental au concediat masiv angajatzi romani, pe care companiile alea capushate shi hoatze de dinaintega lor ii tzineau inca in campul muncii…
    shi tot asha.
    Nu shtiu ce poate sa vada cineva de laudat aici, sau cine ar putea cita aceasta companie ca exemplu pentru romania.
    de fapt, da, este un exemplu, care spune clar un lucru: ca daca Dumnezeu te-a blagoslovit cu nishte resurse pe care, incdental, alte tzari NU le ai, trebuie sa fi tampit sa le vinzi ieftin ca sa le cumperi apoi scump.
    Iar daca dupa aia mai shi bvatzi din palme shi spui ce mishto suntg Petrom, atunci e cam nashpa.
    Asta e parerea mea, shi nu pre avad cum mi-o pot schimba.
    Cel putzin, nu pana in ziua cand am sa aud ca angajatzii la pompa ai OMV/Petroim sunt platitzi ca in Austria pentru o benzina care are acelashi pretz ca in Asutria. Cat priveshte productivitatea muncii, nu vad ce sofism imi poate explica ca uin angajat la pompa austriac e mai productiv decat unuil roman. Fiindca intamplator shi incidental, muncesc cam la fel (ba nu! mint! romanul munceshte MAI MULT) shi folosesc cam aceleashi scule…
    Cam asta e.

    Răspunde
     
    1. petre ion
      Noiembrie 23, 2013 la ora 09:11

      Bine zis nene, nici chiar eu n-o puteam spune mai bine. Problema cea mai dureroasa este ca acus vine 2014 si astia iar il vor repradui mai mult ca sigur austriecilor Petromul nostru, aceasta perla a coroanei iar poporul cum il stim nu va guita deloc! Si nici mass-media asta nu prea macane deloc despre acest subiect extrem de fierbinte!

      Răspunde
       
  • laurentiucat
    Februarie 25, 2013 la ora 23:08 Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 25, 2013 la ora 22:36

    @Cornel > Frumoasa incercarea dvs, si deasemenea e dreptul lui Moise la aparare, dar nici una nici alta nu sunt convingatoare. Prea multa ata alba. Numai bine.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 25, 2013 la ora 22:13

    claudiu- pedeapsa ptr moise: sa bage benzina numai de la omv tot anu asta,numa din aia scumpa…

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 25, 2013 la ora 21:33

    @Claudiu>Am citit astazi un articol care spunea niste lucruri care noua romanilor ne-au intrat in gena datorita mediului in care am crescut (comunism, pana in 1989 PLUS manipulare in presa si tv si mizarea pe lipsa de educatie si bun simt, dupa 1990):
    1).-prezumtia de vinovatie;
    2).-problema cu capra vecinului.
    Atunci cand cineva astazi are o afacere profitabila toata lumea se gandeste ca fura/a furat si il invidiaza sau chiar ii doresc sa ajunga la sapa de lemn ca sa vada si el cum e, la sapa de lemn. Iar atunci cand o companie face si niste acte de caritate (vezi aici cazul Petrom) toata lumea e foarte curioasa si contrariata – adica, cum e posibil asa ceva? Sigur a furat/fura daca face acte de caritate, zice foarte multa lume, astazi, in asemenea cazuri.
    Cred ca primul lucru care trebuie sa-l facem ca sa ne fie mai bine, noua la noi toti, e sa renuntam la cele 2 probleme de mentalitate enuntate mai sus. Pentru asta ar trebui sa se investeasca mai mult in educatie, in crearea de locuri de munca si justitia sa isi faca treaba pentru care e platita, luna de luna, dar nu numai in cazuri gen „Caltabosul” ci si in cele de devalizare a economiei romanesti, care are loc de 23 de ani continuu si neincetat.

    Răspunde
     
  • CLAUDIU
    Februarie 25, 2013 la ora 19:24

    Deși urmăresc emisiunea OdB si pot sa spun ca sunt chiar fan, am rămas consternat de reclama pe fata făcută Petrom in emisiunea din 24 Februarie, după ce i-ai criticat in toate editiile anterioare. Se vede clar mana sponsorului bagata in gâtul tau, Moise… Rusine, n-as fi crezut vreodată ca te pot cumpara… Ai incercat niste intrebari „incomode” de toata jena. RUSINE !

    Răspunde
     
    1. Moise
      Februarie 25, 2013 la ora 21:01

      Claudiu: sponsorul este al tvr, nu al meu. Consider sincer demersul cu afacerile sociale unul educativ. Altfel nu as fi fost de acord cu asocierea, caci am un drept de veto asupra sponsorilor pe care ii aduce tvr pe ora de business.

      Răspunde
       
  • laurentiucat
    Februarie 25, 2013 la ora 13:09 Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 25, 2013 la ora 07:58

    @Victor L > Da, vad ca ai auzit multe dar nimeni nu le stie pe toate. O sa mai curga Dunarea la vale. Cind n-or mai fi strainii in tara, chiar daca romanii nu au suficienti bani, nu va fi nici cea mai mica problema. Americanii deja merg dupa o lege pe care eu o numeam romaneasca, tiparesc hirtie. Cind le-o fi mai bine au sa faca un foc de tabara.
    Daca nici acum n-ai inteles, dute dupa ajutor. Statul poate sa faca tot ce vrea cind nu-i sta nimeni pe cap. Au intrat pe usa principala, iar acuma trebuie sa-aruncati de la balcon!

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 25, 2013 la ora 07:42

    @Victor L > Sa stii ca Laurentiu are dreptate. Nu intelegi ce-ti explica el. Dar si tu ai dreptate cind judeci lucrurile superficial, adica numai pe rezultate. Imi pare rau de ce se intimpla prin Olanda, dar nu a fost o surpriza. Si mai trebuie sa invatam si noi de la ei cum sa ne descotorosim de ei. Mai ales ca noi nici n-am avut nevoie de ei. Asa este in capitalism, cind are nevoie de tine este atent, cind nu, inchide usa pe afara! Regula FIFO este universala, plus ca nimeni nu este de neinlocuit. La mine, abia acum (dupa o gramada de ani) s-au desteptat. Cind e nasol, nu mai dau afara, ii plimba de la un departament la altul, dupa nevoie. Mai toti stiu sa lucreze in 3 sau 4 departamente. Eu am trecut prin 5. S-a lamurit managementul ca atunci cin trebuie sa mergem in plin, nu prea mai e timp de training sau de rebuturi. Nu este usor pentru nimeni, dar mai bine decit sa stai acasa. Mai bine asa pina trece iarna.
    Ca vorbeati amindoi de militari. In ziar am citit un articol despre militarul din trupele speciale, care l-a impuscat pe Bin Laden, dupa 26 ani de serviciu a fost dat afara din armata, fara pensie, fara asigurare sociala sau medicala. Are familie si nu gaseste de lucru. Atit stia sa faca, sa traga cu pusca. Un altul, un snipper, cu vreo 300 la activ (dupa declaratiile lui anterioare) a fost gasit impuscat in casa cu un prieten.
    Poate ca incetul cu incetul, lumea o sa o lase mai moale cu politica. Daca si strainii au sa fie „ajutati” sa-si ia talpasita, si Ponta (sau care o fi) va putea sa-si faca treba (mai ajutat si din strada). Cu romani intre romani in tara lor, nu poate sa fie rau, poate sa fie greu la inceput, dar va fi bine.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 25, 2013 la ora 07:35

    @SanduCu.Strainii au venit cu tehnologii noi in Romania iar Romania se dezvolta tiris-grabis cu ajutorul firmelor de top care sunt si aici.Capital romanesc e putin si plecat prin off-shore-uri ca e facut din crima organizata.Putini romani pot justifica provenienta banilor iar cei care au facut afaceri corecte deabea se ridica nu au facut averi mari.Acum Justitia incepe sa functioneze si aici si nu prea mai sunt ,,smecherii”siguri ca cine le ciocane usa vine in vizita.Nu firmele straine sunt problema ci faptul ca si astea cind ajung aici se lovesc de obiceiurile ,,balcanice”,practicate de partidele politice prin reprezentantii lor.Asadar Justitia e,,cuiul lui Pepelea”si pentru ea se duce lupta dintre Sistemul Mafiot care a acaparat tara in timp ce-l impusca pe Ceausescu si noi astialalti care platim oalele sparte.

    Răspunde