De-ai fi tu Crin…

Publicat la data de de Moise

editorial blog

de Moise Guran

Dacă Crin Antonescu ar fi numele unei corporații, aș spune că lui Crin Antonescu tocmai i-au crescut acțiunile prin achiziția diviziei germane de la primăria Sibiu, mai cunoscută și sub numele Klaus Johannis. Pe de altă parte, dacă Crin Antonescu ar fi o Dacie Logan, aș spune că el nu ar putea deveni o mașină germană doar prin alipirea pe bot a unei sigle de BMW. Dacă Crin Antonescu ar fi echipa de fotbal Steaua București m-aș întreba dacă Steaua ar putea învinge Ajax, prin înlocuirea antrenorului Gigi Becali cu un Klaus Johannis ținut de trei ani pe banca de rezervă. Nu de alta dar atunci când bagi o rezervă ori tragi de timp, ori te pregătești de atac.

Cum Klaus Johannis a răspuns aproape DA la întrebarea dacă vrea sau nu să fie premier, rezultă că dacă USL ar fi corporație, firma lui Crin s-ar pregăti de o despărțire de firma lui Ponta. Dacă USL ar fi mașină aș crede că roata din dreapta față se pregătește să vireze altfel decât roata din stânga, iar dacă USL ar fi Steaua, aș bănui că antrenorul a introdus un atacant care se va întoarce cu mingea spre propria poartă.

Să nu privim dramatic aceste evoluții. Dacă Antonescu vrea un coechipier Johannis, o poză de premier cu care să facă el echipă în campania de anul viitor, probabil și PSD-ul își va scoate un Oprescu care în tandem cu Ponta să-l concureze pe Crin. Vestea bună e că probabil după acest demers cineva va rămâne în opoziție, că tot ne plângeam că nu mai are cine să facă asta.

Categoria: MOISE
Etichete: , , ,

Comentarii prin facebook

67 răspunsuri la De-ai fi tu Crin…

  • Constantin
    Martie 6, 2013 la ora 00:28

    Bun! Si pana la urma de ce a venit dl, (I)Johannis in PNL? Ne spune cineva care stie mai bine, aflandu-se chiar in interiorul USL:
    http://www.revista22.ro/-ministrul-psd-al-energiei-constantin-nita-il-ataca-pe-iohannis-nu-are-jena-facut-un-troc-cu-inscrierea-in-pnl-ca-sa-devina-guvernator-al-regiunii-centru-23024.html

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 27, 2013 la ora 11:15

    „Distrugerea combinatelor, este un “drept” al proprietarului”_Sa zicem ca este dreptul agentului economic de a-si administra dupa cum doreste propriile active. Doar ca aici aveti intrucatva dreptate, mai mult probabil dect mi-as fi dorit. La Targoviste era un combinat siderurgic care producea oteluri speciale utilizate printre altele in industria de aparare. Asa cum am mai scris, utilajele performante au fost mutate in Rusia (cel mai probabil pentru a fi folosite tot pentru industria de aparare), celelalte instrainate. Un precedent interesant este cel reprezentat de UPET, care a fost privatizat pe vremea guvernarii Nastase in anul 2001.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 23, 2013 la ora 03:05

    @Cornel > Va multumesc pentru informatiile suplimentare. Distrugerea combinatelor, este un „drept” al proprietarului. DAR ASTA ar trebui sa dea de gindit guvernului care alearga sa privatizeze si ceea ce n-ar trebui dat din mina. La ce m-am referit, insa, este asta: „Guvernul trebuie sa se gandeasca la variante si solutii de preluare ale respectivelor combinate si de ce nu o discutie si cu indienii de la Arcelor Mittal care probabil vor fi interesati de aceasta preluare daca li se va propune la schimb curent electric mai ieftin din energia Hidro si alte facilitati,…” Din cite inteleg, n-a prea mai ramas ceva de preluat. Cind ma intrebam cit de ortodox este ca guvernul sa propuna curent ieftin si alte facilitati unui anume participant la licitatie (sau rusii nu fac licitatii, isi aleg cumparatorii). Dar poate ca guvernul este dispus sa faca aceiasi propunere tuturor.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 22, 2013 la ora 10:35

    @SanduCu>De la inceput de cand au preluat combinatele, rusii s-au apucat sa strice/distruga ceea ce era mai important pe acolo, adica sectia care producea oteluri speciale (lucrul asta l-a spus la tv chiar cineva care lucreaza in combinat). O parte din instalatii le-a dus in Rusia iar alta parte la fier vechi. Care o fi fost interesul pentru o asemnea miscare pentru ca respectivele combinate au fost cumparate ca sa faca productie si profit, nu? Sau nu? Ar trebui sa vedem ce ne spune prezentul ca sa obtinem raspunsul la aceasta intrebare. D’aia zic : daca preluau rusii si Petrom-ul era vai de noi acum. Sper ca m-am facut inteles.
    Numai bine va doresc.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 22, 2013 la ora 09:21 Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 22, 2013 la ora 05:08

    @laurentiucat > Ai vazut? Politica nu e buna nici in… topic. In studentie aveam un cintec „La Cirlibaba se face treaba”, nu pot sa-l scriu ca ma rade Moise de nu ma vad. Dar de neamtul care nu e neamt, de la Sibiu – a facut lucruri frumoase ca primar. Si Sibiul nu este tocmai in drumul vestului salbatic, ca Clujul. Deci tipul e bun, stie sa negocieze. Dar tot n-am inteles dece occidentul a vrut ca Sibiul sa devina capitala culturala?

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 22, 2013 la ora 05:03

    > Nu am mai auzit nimic de „privatizarea” barajelor, nimic despre construirea altora, care ar insemna cu adevarat energie electrica ieftina.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 22, 2013 la ora 04:21

    @LN23 > „cum vezi tu o dezbatere pe teme economice fara referinte la politica…?” Exact: nici cum.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 22, 2013 la ora 04:17

    @Constantin > Mi-a placut prezentarea. Chiar daca nu cunosc toate si totul despre persoanele mentionate, pot spune ca am acum un tablou de referinta. Comparatia lui Moise cu fotbalul, mi-a adus aminte ca Hagi a facut „tusa” la spanioli – cu asta a pierdut si el si Romania.Pentru exercitiul de imaginatie propus, un fotbalist se preta mai bine decit un politicean.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 22, 2013 la ora 04:12

    @Cornel > Corect. Tocmai cind Ponta da semnale ca vrea sa miste caruta, un nou taraboi politic mai lipsea. Sa speram ca daca va fi un divort, va fi unul elegant.
    Apropo de vinzarea combinatelor „rusesti”, este adevarat ca eventualele tranzactii sunt de interes pentru toti, inclusiv pentru guvernul roman. Fiind vorba de o tranzactie privata, credeti ca avantajarea, pe care o sugerati lui Ponta (cu reducerea pretului la energie electrica), sa o faca indienilor si deci in detrimentul altora, este … ortodoxa? Ma solidarizez la parerea de rau cind firme romanesti au fost cumparate de parteneri straini, pentru ca in final sa dispara complet din istoria economiei romanesti.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 22, 2013 la ora 04:00

    @Moise > Daca ai motive sa crezi ca Ponta si Antonescu se despart, da-ne si noua citeva detalii, nu te sfii. Oricum, sa apelezi la fotbalisti si BMW-uri, nu ar trebui sa fie de nivelul tau profesional.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 21, 2013 la ora 22:15

    ctl- nu-mi apar comentariile…

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 21, 2013 la ora 22:08

    ok!

    Răspunde
     
  • CTL
    Februarie 21, 2013 la ora 21:51

    @laurentiucat
    Am pus doar zambet in postarea anterioara pentru ca nu stiam ce sa raspund. E stiut ca site-ul e pro Basescu, nu aveam ce sa spun in plus.

    Răspunde
     
  • CTL
    Februarie 21, 2013 la ora 20:53

    @laurentiucat
    Nu am pus link-ul neaparat pentru ca as fi de acord cu ce spune autorul articolului ci pentru ca are legatura cu subiectul.
    Pe Antonescu imi vine greu in a-l placea pentru ca nu am auzit nimic constructiv din partea lui. Orice problema se rezuma la Traian Basescu. Eu unu as prefera solutii. Si eu am votat pe cineva din PNL la ultimele alegeri la care am apucat sa votez si persoana aia e mai competenta decat Johannis ( vorbesc cifrele ) dar nu o vad in prim-plan.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 21, 2013 la ora 20:28