Ora de Business: marți, 19 februarie 2013

Publicat la data de de Biziday

mechel-vandut

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-86226 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la Ora de Business: marți, 19 februarie 2013

  • Adrian D.
    Martie 10, 2013 la ora 02:53

    Masura in cauza nu face decat sa se plaseze in linia pe care s-a angajat UE in toamna lui 2011 *summiturile de Paris shi de la Nisa ale Ue shi respectiv G20), cand s-a vazut foarte clar ca e mai greu cu fondurile europene atunci cand ai de stipendiat gras o serie de insitutzii financioare internatzionale bashca o alta serie de banci care se duc la faliment datorita calitatzii managementului lor privat (care managemenet, sa vezi ciudatzenie, este premiat ca ishi falimenteza bancile…). Era vorba de cam 30 de banci declarate „sistemice” (adica „too big to fail”) shi de un mizilic de 200 de md de euro cadou de la G20 catre FMi.
    Atunci s-a scos prima oara ideea ca trebuie „intetzite” controalele OLAF.
    Apoi a fost summitul din vara, cand s-a dus POnta, shi unde s-a pus clar problema taierii de fonduri europene pentru tzarile din Est, bashca dezabgajarea fondurilor necheltuite.
    Dl Ponta in 2012, ca shi dl Basescu, in 20111, sigur ca ne-au spus altceva cand s-au intors acasa – ca nici nu se pune problema…
    Cum a fost cu bugetul european in 2012, iarashi e o treaba cunoscuta.
    Ashadar, in concluzie, de ce sa te certzi cu POlonia sau Ungaria sau Romania pentru fondurile europene pe care ele le vor?
    Le zici „da, cum vretzi voi”, apoi le trimitzi OLAF-ul pe cap.
    Iar daca nici asha nu se taie destul, descoperi ca acele tzari au … probleme cu statul de drept. Shi problema e rezolvata. Se applica prin urmare bugetul european visat de dnaa Merkel, cu avantajul ca acesta poate fi taiat shi redus pana la minus infinit.
    Toata povestea asta cu statul de drept mi se pare o mascarada sinistra.Nu in sensul ca statul de drept ar fi asha ceva, ca nu are cum sa fie, ci in felul in care unii intzeleg sa se raporteze la el. In sensul ca ne prefacem ca ne pasa de statul de drept in cestiuni minore sau inventate, dar ne prefacem ca nu vedem violarile grave la adresa statului de drept in Ungaria condusa de populari, in Italia condusa de populari ori in Greecia. Qui plus est, in cazul Greciei, violarile repetate ale statului de drept shi ale constitutziei s-au facut la initzitiva comisiei europene shi ale partnerului ei prietenos shi competent, FMI. Asha ca….
    Iar sa legi un concept pana la urma teoretic (Rechtstaat) de o realitatea palpabila shi materiala cum sunt fondurile europene, e o chestiune ridicola. Este ca shi cum USA i-ar declara razoi Iranului ca nu respecta ding-am-sich-ul kantian. Pana la urma CUM cuantifici … statul de drept????
    Iar ca coincidentza sa fie shi mai saritoare in ochi, partizanele acestei ciudatzenii (fonduri europene shi „statul de drept”) sunt taman statele care s-au luptat cu dintzii shi gura de propagandist pentru reducerea fondurilor europene pentru amaratzii din est. ori pentru cercetare. ori pentru programul erasmus.
    Al naibii Nea Mitica asta…

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 9, 2013 la ora 21:29

    Purtatorul de cuvant al Comisiei Europene a facut cunoscuta propunerea ministrilor de Externe ai Germaniei, Olandei, Danemarcei si Finlandei cu privire la introducerea unui mecanism de interventie impotriva statelor care incalca statul de drept si valorile fundamentale ale UE. L-am auzit pe dl. Ponta care spunea ca este o coincidenta uimitoare. Daca nu propuneau altii, ar fi propus domnia sa masura, care este binevenita, pentru ca va putea si Romania sa sesizeze derapajele de la democratie ale statelor vechi membre ale UE. Cum sunt Franta, Germania, Marea Britanie etc. Adica, nu este vorba despre o masura in defavoarea tarii noastre, sau a statelor recent admise in UE, mecanismul urmand a sanctiona si state precum Franta, Germania, ori Marea Britanie in cazul unor derapaje de la democratie si statul de drept. In discutiile cu privire la recenta amanare a aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen se pare ca nu prea s-au mentionat derapaje de la democratie si statul de drept ale Germaniei, Olandei, marii Britanii, Danemarcei etc. Dar ma bucur ca le vom putea sanctiona si noi, prin urmare sustin propunerea prim-ministrului.

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Martie 9, 2013 la ora 19:33

    Moise, Schroeder a fost mentorul Angelei Merkel???? Probaqbil, tot la fel cum marx va fi fost mentorul lui Adolf H.
    da, este adevarat ca este ceva in comun intre pro=-corporatistul social-0democrat Gerhatdt Schroedr, ajuns barosan, in staff-ul gazprom, shi fosta secretara KommunistJugend cu Agitopropul, Angela Merkel.
    Insa istoria ne invatza ca mentorul politic al Angelei Merkel a fost Kohl cel Preacoruprt.
    Nu degeaba ne preda lectzii noua Germania despre coruptzie shi joaca de-a statul de drept: a avut numai lider care cunoshteau bine shi indeaproape aceste fenomene. Plus propaganda…
    So, pe scurt: nu Schroeder, ci Kohl e mentorul minunatei doamne merkel.
    Altminteri, am fost de acord cu esentza comentariului dvs despre ea.
    Shi adaug ca multe dintre lucrurile traznite pe care le spune aceasta doamna se datoreaza nu atat IQ-ului ei (care nu pare a fi foarte ridicat, deshi e doctor in chimie a unei Universitatzi ruseshti…), ci a faptului ca s-a ocupat cu propaganda (comunista) in tineretzea ei.
    ei, ce vremuri, Moise, ce vremuri.
    Daca nu cadea comunismul, probabil ca doamna Merfkel ne-ar fi tzinut azi discursuri despre solidaritatea in cadrul CAER-ului shi despre capitalismul hraparetz…
    Ca un fapt divers: shitzi care era deviza armatei DDR? „Nach Paris”…
    Ce vremuri, Moise, ce vremuri…

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 21, 2013 la ora 11:14

    Nu-mi amintesc sa va fi promis ceva, domnule cornel, dar daca doriti sa va fac o recomandare, va recomand cu caldura Ora de Business. Unele dintre materiale utilizate in emisiune sunt preluate chiar din presa catre care faceti dumneavoastra trimitere, insa daca trimiterile sunt prea dese si in aceeasi directie devin reclama, chiar neintentionata. Toate cele bune!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 21, 2013 la ora 11:08

    „…distrugerea unui întreg judeţ”_Domnule Levi, am scris in mai multe randuri despre drama suferita de cei peste 20.000 de hunedoreni disponibilizati la inceputul anilor 2000. Centrele industriale ale judetului au fost concepute monoindustrial, centrate pe exploatarea zacamintelor si prelucrarea acestora. Orasele au fost artificial dezvoltate in jurul acestora. Peste tot in lume exista localitati parasite odata cu incetarea mineritului in zona, fie pentru ca s-a ispravit zacamantul, fie pentru ca explioatarea lui a devenit nerentabila din diferite motive etc. Era previzibil ca lucrurile sa se petreaca la fel in Hunedoara. Inclusiv datorita faptului ca impactul exploatarii resurselor naturale asupra mediului va duce treptat, in mod asteptat, la restrangerea acestora.***Lipsa de viziune a celor care nu au creat industrii alternative a fost depasita doar de lipsa de viziune celor care astazi nu gasesc caile de redresare economica a judetului, ori intarzie prea mult cautarea lor. Am parcurs deseori drumurile judetului. Zona Vulcan, Lupeni, Uricani, Campu lui Neag este de o frumusete coplesitoare. Intrebam, pe cineva cunoscut din Petrosani de ce nu se exploateaza turistic resursele de o valoare practic imposibil de estimat. Mi-a spus ca toata lumea traia in zona de pe urma minelor, cele mai multe de carbune, si nu stie nimeni sa faca altceva in zona. Greu de crezut: pe langa mineri intr-o mina lucreaza electricieni, mecanici, economisti etc. Apoi, daca un localnic nu are bani sa-si construiasaca o pensiune noua, poate amenja o camera sau doua din propria casa, cum mi s-a intamplat sa gasesc in Hateg si sa mananc la micul dejun o extraordinara branza de la vaca gazdei si slanina afumata. De ce nu se acceseaza fonduri europene pentru instruirea celor care vor sa lucreze in turismul rural? Ca tot s-au furat din banii de la PSDRU?***Apropos de agricultura. Zona este excelenta si pentru cresterea animalelor. Pasunile de munte pot hrani foarte bine oitele care dau laptic pentru a fabrica branzica ecologica. Si care este scumpa, adica se poate vinde pe bani multi. Mergand prin Petrila, am vazut un imobil (bloc de locuinte cu etaje) parasit, din care cetatenii rupeau cercevelele ferestrelor pentru a le pune pe foc. Asta tine de administratia locala, NU de guvern. Intrebandu-ma ca si dumneavoastra in legatura cu fenomenul, am primit de la un cunoscut, de-al locului si fost miner, un raspuns care m-a lamurit. Majoritate localnicilor sunt alogeni. Sunt persoane care au venit, atrase de castigul salarial foarte mare pe care-l ofereau minele, din toate colturile tarii. Multi sunt din zona Moldovei, dintre cei mai saraci. Sunt oameni care nu sunt legati cu adevarat de Hunedoara, chiar daca unii dintre ei au aum 20,30, sau 40 de ani de cand au venit, s-au casatorit si au copii in Hunedoara.***Combinatul siderurgic de la Calan a fost in cea mai mare parte demolat in cele din urma. Asta in anii recenti. Cat a stat in picioare, dupa ’89, arata ca dupa un bombardament nuclear. Era infricosator sa treci pe langa el, asemenea celui din Calarasi. (Acolo erai nevoit sa treci chiar prin el.) Ori, la asemenea stare de fapt autoritatile centrale au primit concursul autoritatilor locale. ***Este, cred, un motiv de mandrie locala faptul ca la Deva exista centrul de excelenta in gimnastica, iar acest domeniu este fara indoiala cel mai performant al Hunedoarei in momentul de fata. Practic, se poate spune ca Deva este capitala lumii la gimnastica. Functioneaza, desigur, si alte domenii, incurajate de faptul ca zona a fost declarata defavorizata si agentii economici s-au bucurat de o serie de facilitati. Nu puteti face abstractie de existenta in judetul dumneavoastra a celei mai importante firme de transport rutier de marfuri din Romania, la Brad. Economia se reconstruieste in Hunedoara dupa reguli noi, impuse de economia de piata. Evolutia este lenta, atat din pricina crizei economice, cat si a coruptiei de care judetul dumneavoastra nu este ferit, esemenea celorlalte judete din patria noastra. Depinde in primul rand de dumneavoastra ca lucrurile sa se miste mai repede, domnule Levi.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 21, 2013 la ora 11:04

    @Constantin>Inca astept de la dvs recomandari de articole din presa scrisa din Romania, de calitate, asa cum ne-ati promis. Este bine ca atunci cand vezi valoare sa o apreciezi si eventual sa o recomanzi si la altii. Asta inseamna sa sustii valoarea, zic eu. Cred ca e nu o idee buna sa o denigrezi sau sa afirmi ca ea nu exista daca exista , parerea mea. Nu sunt angajat si nici actionar la Ziarul Financiar. Deocamdata articole mai bune/obiective pe teme economice, in presa scrisa din Romania, nu exista avand ca si comparatie cele scrise de ziaristii de la Ziarul Financiar. Daca cumva exista sa stiti ca sunt interesat sa le citesc si eu, astept sa-mi fie recomandate si nici nu ma supar.
    O zi buna.

    Răspunde
     
  • levi din Hunedoara
    Februarie 20, 2013 la ora 20:11

    Toată stima pentru Dumneavoastră şi emisiunea de pe TVR 1,am şi eu un scurt comentariu referitor la industria siderurgică
    (în urma emisiunii de astăzi 20 febr.2013 unde s-a făcut referire la MECHEL Târgovişte)
    se pare că ne plângem prea târziu de milă,nu
    am auzit să se facă valuri la distrugerea unui întreg judeţ şi anume HUNEDOARA.La Hunedoara au rămas fără loc de muncă probabil
    în jur de 20000 persoane (mare parte de la
    combinatul siderurgic,de asemenea de la firma
    de construcţii siderurgice ICSH şi minele de
    la Ghelari şi Teliuc)fără a calcula miile de
    mineri din zona Brad (minele de aur şi cupru)
    precum şi Valea Jiului (minele de cărbune).
    Aşa s-a ajuns dintrun judeţ puternic industrializat să devenim aşa numite comune
    electrificate,dar probabil nu au existat şi
    nu există nici un interes pentru aceste
    ţinuturi uitate de vreme şi vremuri.
    Vă mulţumesc.
    Cu stimă,
    LEVI

    Răspunde
     
  • alex g
    Februarie 20, 2013 la ora 19:40

    @ moise.

    Ce s-a intamplat cu emisiunea ORA de business? Ca acuma are cam asa 35-37 minute?

    si 2) Discutia cu biserica? si banii nesimtitilor astia de CLERICI? Este un subiect f important chiar nici o reactie oficiala? nimica? Nici o revolta? Asa de mamaliga suntem? ca popor?

    Noroc ca au venit rusii si au facut revolutia…sa na mai dea vant din pupa ca nici REvolutia nu eram in stare sa o facem..

    de fapt nici nu am facut-o RUSII au facut-o..cum fac acuma si cu guvernul Bulgariei!

    Ce nu va este clar inca????!!!!!???

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 20, 2013 la ora 14:13

    @Constantin>Va inteleg supararea, insa, astept replica dvs cu niste link-uri mai interesante, de preferat in limba romana ca sa poata citi cat mai multe persoane stirea/articolul respectiv.

    Răspunde
     
  • Simona - Galati
    Februarie 20, 2013 la ora 14:00

    Buna ziua,
    Fiti amabil am o intrebare : am un credit la Volk.in franci elvetieni (62000 franci) si mi-au propus sa-mi converteasca creditul in aprox.50000 Euro . As plati o rata mai mica cu 250-300 lei. Nu stiu ce sa fac? Dvs.ce parere aveti? Va multumesc anticipat.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 20, 2013 la ora 13:48

    Domnule cornel, numai ce v-am laudat pentru un link catre un material interesant si iar „ati dat-o” in zf.

    Răspunde
     
  • daniel
    Februarie 20, 2013 la ora 13:42

    Ultima emisiune de pe youtube este din 12.02.2013. Ati renuntat la aceasta varianta ?

    Răspunde
     
  • Eugen
    Februarie 20, 2013 la ora 12:07

    Buna ziua! Stiu ca nu are legatura cu subiectul dar am o nelamurire.Am vazut anul trecut spre sfarsit in emisiune ca as putea cumpara euro la pretul de schimb interbancar ,am sunat la banca la care am creditul si mi s-a spus ca nu pot cumpara ca eu nu sunt banca.Daca puteti sa lamuriti mai mult despre acest lucru si daca exista o lege ,OUG etc in acest sens
    Va multumesc!

    Răspunde
     
  • Chirita Aurelian Stefan
    Februarie 20, 2013 la ora 11:34

    Este inca o dovada a ,,priceperi economice” a a cancelarului german.Revenirea Germananiei in perioada Schroder si postSchroder se datoreaza delocalizari firmelor germane astfel costurile inputirilor au scazut ,crescand competitivitatea firmelor germane si existentei unui numar mare de consumatori cu venituri medii si mari.Trebuie luat in calcul venitul mediu net in Germania-vezi primele de sfarsit de an de 4.000 eu pt angajatii WW si 4.500 eu Porsche si nu salariul mediu net .Aplicarea ei in est ar fi o catastrofa economica deoarece investitile lipsesc iar consumatori nu sunt ajunsi la masa critica necesara dezvoltari pe termen lung.Pt lamuri economice ,cancelarul german poate suna pe Mario Monti,Corrado Passera si Mario Draghi oameni care au prevenit un colaps european.Singurul serviciu pe care il poate face estului cancelarul Germaniei, este convingerea firmelor germane sa ofere salarii la acelasi nivel pt specilisti si supespecilisti care lucreaza in Europa de est pt firmele germane.
    P.S.Diferenta dintre criza economica din 29-33 si cea din prezent o reprezinta diferenta intre Frank Delano Roosevelt si barack obama ,dintre Hjalmar Schacht pt a nu spune Hitler si angela merkel sau mai bine zis dintre un invatamant performant si unul falimentar.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 20, 2013 la ora 09:54

    Un articol, de citit:
    http://www.zf.ro/business-international/guvernul-bulgariei-a-demisionat-cu-ce-pret-poate-avea-loc-liberalizarea-tarifelor-la-energie-10576093
    Mi-a placut fraza: „Avem demnitate şi onoare. Poporul este cel care ne-a încredinţat puterea, astăzi noi i-o dăm înapoi”.

    Răspunde
     
  • silviu
    Februarie 20, 2013 la ora 02:25

    1.Cand am vazut stirea despre Mechel,eram la munca si am citit pe bara de jos a televizorului,si am crezut ca au gresit suma,ca se mai intampla sa pape litere sau cifre,si am zis ca este 52 mil. euro.Daca stiam il cumparam eu cu 100 de euro. 🙂 Clar este o frauda la mijloc.
    2.Despre pensiile private nici nu stiu ce sa zic.Mai mult ca sigur ca banii aceia nu o sa ii vad niciodata,pentru ca la un momendat o sa gaseasca ei o solutie sa ii faca pierduti,si uite asa o sa ramanem cu buza umflata,in cazul in care o sa mai apucam pensia.Sa fi prea naiv ca sa nu zic altfel,sa crezi ca o sa vezi bani aia vreo data.
    3.Pun pariu ca cei care au furat diamantele sunt romani,ca alti nu ar fi fost atit de curajosi si destepti incat sa faca asa ceva.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 20, 2013 la ora 00:37

    Interesanta sau mai degraba ciudata aceasta vanzare a combinatelor Mechel, la pachet, pe 52 de EURO. Eu am o intrebare : „Cum s-a calculat pretul de s-a ajuns fix la 52 de EURO?”.
    Am mai auzit de asemenea „inginerii” financiare – vezi cazul vanzarii unor firme cu datorii foarte mari catre stat, tot la pachet, catre oameni ai strazii la preturi ridicol de mici, adica tot in jur de 52 de EURO (vezi istoria nu prea indepartata). Ma intreb : „nu s-a inventat arma/legea care sa blocheze asemenea tranzactii, pentru ca altfel poate o sa asistam numai la tranzactii de genul asta si in final bugetul de stat nu ramane decat cu …. buza umflata?”. Cam hotie la drumul mare, daca e sa-mi dau si eu o parere.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 20, 2013 la ora 00:15

    Felicitari pentru emisiune, Moise.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 19, 2013 la ora 22:25

    Germaniei i-a lipsit coruptia despre care s-a vorbit la inceputul emisiunii. Iar la momentul unirii, marca est-germana a fost schimbata pe marci vest-germane la raportul 1:1. Costurile au fost suportate de vest-germani. Investitiile straine ale firmelor vest-germane au devenit dintr-o data investitii nationale. Fondurile de coeziune ar trebui folosite, asadar, doamna Merkel are dreptate. Cat priveste administratia, este domeniul a carui performanta tine de noi.

    Răspunde