Ora de Business: luni, 4 februarie 2013

Publicat la data de de Biziday

oltchimul-oprit-de-cfr

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-83354 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

13 răspunsuri la Ora de Business: luni, 4 februarie 2013

  • Constantin
    Februarie 10, 2013 la ora 22:06

    „Dar eu inteleg ca vorbim de o … dictatura?”_Singura dictatura acceptabila in plan social este cea a legii. Celelalte forme de „dicatura” sunt fie discutabile („ditactura bunului-simt”, „dictatura inteligentei” etc.) reprezentand diverse metafore , fie inacceptabile (diverse forme de dictatura politica, precum dictatura parlamentara).

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 6, 2013 la ora 04:38

    @Cornel > Foarte bine spus:
    „…o eficientizare, cu mana de “fier”, a companiilor detinute de stat…”
    Dar eu inteleg ca vorbim de o … dictatura? Sa fie, daca dupa revolutie s-a intrecut masura cu libertatea prost inteleasa.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 6, 2013 la ora 04:15

    @Silviu > Europa, care a dorit crearea acestei UE, este de fapt un numar ce citeva tari care au sperat ca atragind si alte tari in aceasta hora, isi vor crea in mod liber (adica cu forta) piete de desfacere si totodata isi vor crea acces liber (adica cu japca) la resursele altor tari. Nici romanii care s-au bagat in hora n-au fost prea isteti, dar nici cu expertii occidentali nu mi-e rusine, ca n-au prevazut o gramada de chestii care trebuiau vazute si gindite. Initial a fost doar un ghiveci, iar acuma este o mlastina care sta sa inghita participantii unul cite unul.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 5, 2013 la ora 17:32

    Un articol, de citit:
    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/isarescu-explica-de-ce-bnr-nu-relaxeaza-politica-monetara-ar-descuraja-economisirea-interna-10544612
    Sunt de acord cu ce zice domnul guvernator Mugur Isarescu. Nu sunt create, inca, premisele pentru o reducere a dobanzii de referinta, dupa parerea mea. Premisele la care ma refer sunt cele care tin de o macrostabilitate economica, de o curatire a aparatului de stat de sifonarile de fonduri, de o cheltuire mai eficienta a fondurilor alocate pentru sanatate, educatie, etc, de o eficientizare, cu mana de „fier”, a companiilor detinute de stat, perle ale economiei dar care abia reusesc, in cel mai bun caz, sa scoata un minim profit. Altfel nu se va face decat un rau si nu un bine economiei prin astfel de masuri pripite si nesustenabile, zic eu, pe termen mediu si lung.
    Numai bine.

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 5, 2013 la ora 16:02 Răspunde
     
  • Adrian D.
    Februarie 5, 2013 la ora 13:52

    Moise, suntem, se pare, impreuna, de acord, ca dl in cauza e cam dus cu pluta.
    Linkul domniei sale l-am pus nu ca sa-i fac publicitate or smthg, ci dimpotirva, penrtru ca pericolul este cat se poate de serios, shi el trebuie cunoscut. In astfel de situatzii, atitudinea trebuie sa fie cu „ochii larg deschishi”, in niciun caz de dezinteres sau de mishto. Nu intamplator am adaugat: „au fost multzi care nu l-au luat pe Hitler in serios ina nii 20… shi dupa aia, in 33, s-au trezit ca a cashtigat alegerile”.
    Domnul in cauza viseaza, dupa cum vazuram, la brigazi paramilitare, shi are – din cate se vede din comentariile din subsolul paginii sale – suficientzi aderentzi pentru ca o astfel de traznaie sa devina realitate. Mai mult, la o televiziune intens gustata de unii dintre colegii comentatori, dl in cauza ishi prezinta ideile la o emisiune… care promoveaza o mishcare care ishi doreshte sa inlocuiasca democratzia cu meritocratzia.Shi o face in continuarea ideilor unui politician care…
    Nu dau linkul, fiindca imi spunetzi ca nu il vretzi. Sfatul meu este sa il vedetzi (il luatzi din subsolul comentariilor de la giurgea) shi sa va crucitzi.
    Mai departe, mai amintesc faptul ca respectivul produce astfel de aberatzii care sunt amenintzari clare la adresa democratziei shi statului de drept de aproape doi ani… iar institutziile care ar trebui sa apere constitutzia, statul de drept shi democratzia cam dorm in papuci.
    tare imi este teama ca imbratzishand cu totzii atitudinea strutzului sa nu ne trezim peste doamne cu dumnezeu shtie ce peste noi.
    avem nevoie sa avem ochii larg deschisi la ceea ce se intampla inn jurul nostru. Cu atat mai mult in perioada asta tulbure prin care trecem.
    PS Ma intreb, oare cum shi-or fi avut inceputurile mediatice – shi nu numai- „Zorile aurii” , in Grecia?
    PPS Mi s-a parut nastrushnica tare treaba cu „E treaba dvs daca esuati pe blogul lui […]” shi va rog sa ma credetzi ca m-am ras. Nu shtiu cum de v-atzi putut gandi la asha ceva.

    Răspunde
     
  • Moise guran
    Februarie 5, 2013 la ora 10:37

    Adriand> Omu ala a scapat rau boii. E treaba dvs daca esuati pe blogul lui dar cred ca ar fi bine sa nu mai dati linkuri aici.

    Răspunde
     
  • Florin
    Februarie 5, 2013 la ora 10:02

    Excelenta emisiune !

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 5, 2013 la ora 09:28 Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 5, 2013 la ora 09:10

    Romanii se pun ei insisi in situatii dificile, defavorabile, greu de explicat. Cum poate un politician al Partidului National LIberal sa se comporte precum un nazit?!? Acest lucru, intr-o tara membra UE in anul de gratie 2013 este de natura a starni scandal. Stirea despre politicianul care este prezentat ca om politic ROMAN, nu membru al unui partid extremist, inconstient de efectele declaratiilor sale, face inconjorul lumii, preluata de presa si vine in sprijinul celor care nu ne sunt neaparat prieteni. Liberalul Rares Buglea din Alba a declarat ca femeile de etnie rroma trebuie sterilizate, incadrand politica Partidului National Liberal pe care il reprezinta intocmai pe linia politica a Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP), partidul nazist german. Acestui politician se cuvine sa i se aplice lui insusi drept pedeapsa masura propusa, sa i se taie boasele si sa aratam ca extremistii din PNL NU ne reprezinta. Prejudiciul pe plan extern este asupra intregii Romnaii, inclusiv asupra mea. Sper ca nu va exista un extremist asemenea lui care sa-i ia apararea nenorocitului care aduce iar stiri negative asupra tarii noastre in presa internationala, de parca nu era destul campania negativa din Marea Britanie!

    Răspunde
     
  • Adrian D.
    Februarie 5, 2013 la ora 03:06

    Moise, rademnoi, glumin, dar… ce ne face cand avem zombies care parasesc incinta?
    Eu unul, cand citesc textul asta, ma ia cu fiori:
    http://capitalismpepaine.wordpress.com/2013/02/03/nu-scapam-de-ei-fara-secure/
    …shi, nu mi se pare o gluma, shi nu, nu mi se pare ca asta trebuie luata.
    In anii 20, au fost multzi care au luat NSDAP-ul in gluma. Pana in 33, cand le-a cam ieshit gluma pe nas.

    Răspunde
     
  • silviu
    Februarie 5, 2013 la ora 01:15

    M-am saturat sa tot aud,ca romanii sunt oaia neagra a europei.Pina la urma eu cred ca nu noi suntem problema in europa,ci celalalte state care ne pun bete in roate,olanda,marea britanie,italia,franta,etc,sunt oia neagra a europei.Daca au tinut mortis sa ne aiba alaturi de ei,acuma nu au decat sa se spele pe cap cu noi,pentru ca noi am jucat cum au cantat ei,si le-am facut toate mendrele posibile si imposibile.Eu unul nu am fost de acord cu intrarea in ue de la bun inceput,iar daca ar fi un referendum si sa ma intrebe daca as fi de acord cu iesirea romaniei din ue,as fi 500% de acord,pentru ca cei ce au pus bazele acestei europe unite,jean monet si robert schuman,nu sau gandit ca peste decenii,urmasi lor vor vrea sa includa in marea familie europeana,si state mai putin aliniate la cerintele lor,sau la idealurile lor.Deci una peste alta,daca vor sa stam alaturi de ei,trebuie sa accepte si concurenta pe piata muncii,pentru ca si la noi vin multi straini si ne fura locurile de munca.

    Răspunde