Dacia vrea taxa auto. Mai mare

Publicat la data de de Biziday

-

de Moise Guran

Am o propunere pentru desființarea taxei auto și prevenirea importului de rable în România – să se dea Daciile noi dar gratis. Mă rog, aproape gratis. Sindicatele de la Dacia se pregătesc de un protest prin care să le arate guvernanților că timbrul de mediu e prea mic pentru mașinile euro 3 și euro 4, iar ei, muncitorii de la Dacia, cei care fac cel mai produs de export al țării, vor să rămână vechea taxă în vigoare. Nu vor să-i concureze golfuri și astre la SH cu 3-4 mii de euro, că și așa francezii le reduc producția din cauza faptului că Loganul nu se mai prea vinde în țara lui natală.

Desigur cei de la Dacia au și ei dreptatea lor, dar asta nu înseamnă că ar avea dreptul să impună celorlalți o taxă care le afectează dreptul de proprietate asupra unui logan euro 4 cumpărat de nou acum patru ani. Dacă nu-l mai poți vinde înseamnă că ai un drept de proprietate gol de conținut.

Dar cum ar fi dacă statul ar da la programul rabla cu 3800 de lei ci 3800 de euro? V-ați întrebat? Cine ar mai da atunci 3-4 mii de euro pe o mașină veche, când cu banii ăștia și cu prima de casare și-ar putea lua un logan nou nouț și euro 5. Este că Dacia n-ar mai avea nevoie de nicio taxă auto?

Da, dar de unde atâta bănet la programul rabla?… o să întrebați…

Păi e simplu și v-am mai spus… statul nu ar trebui decât să pună o taxă de 5 cenți pe litrul de benzină și să dea toți banii colectați astfel la programul rabla. Benzina s-ar scumpi cu 20 și ceva de bani, taxa la înmatricularea mașinilor vechi ar dispărea iar daciile noastre ar concura atunci la preț doar cu bmw-urile vechi pentru care îți trebuie o sondă de țiței în spatele casei că s-ar putea să nu-ți permiți să îi faci prea des plinul.

Categoria: MOISE
Etichete: , ,

Comentarii prin facebook

122 răspunsuri la Dacia vrea taxa auto. Mai mare

  • alexandru
    Februarie 20, 2013 la ora 17:50

    Pe principiul:”noi muncim, nu gandim” s-a facut si acest timru de „mediu „. Ei si-au calculat cati bani or sa castige la buget ( 600 mil lei ) din aceasta taxa, insa nimeni din acest guvern nu a calculat cati bani or sa piarda din TVA-ul incasata la achizitia de masini noi. (se numeste Studiu de Impact) . Lucrez in domeniul auto, si de obicei cine isi achizitioneaza o masina noua vinde o masina pe care deja o are (SH)si mai pune diferenta sau face un credit/leasing. Ex : un proprietar de Logan 1.5 Diesel din 2006 euro 3 , vrea sa-si vanda masina sa isi ia noul Logan. Valorea de piata pentru o astfel de masina este de 2800 euro cu 100 000 km. Deci i-ar mai trebui 4000 de euro sa-si ia cel mai ieftin Logan nou din care statul castiga 1316 euro TVA, si aici intervine timbrul de „mediu”. Cum sa-si mai vanda proprietrul de Logan fabricatie2006 masina cand ea valoreaza 2800 euro iar timbrul de „mediu ” este aproximativ 1450 euro???
    Mentiune : tot eu am comentat si pe Promotor

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 13, 2013 la ora 00:27

    Cred ca locul taxei este in carburanti, iar locul banilor colectati, intr-o prima de casare consistenta, de peste 3000EUR.

    Răspunde
     
  • MARIUS
    Februarie 7, 2013 la ora 08:23

    @sanduCu si @laurentiucat nu mai fiti nesimtiti,aici lumea isi spune oful la subiect,nu mai bateti voi campii aiurea pe saitul omului,faceti schimb de mess sau tel.intre voi si lasati oamenii in pace.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 7, 2013 la ora 02:34

    > am plecat de aici ca-ncep sa zboare caramizi…

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 01:51

    @LaurentiuCat.Fac o incercare pe yahoo… Tine debla ca dau o caramida!..

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 01:47

    @SanduCu.Eu am coatele pline de cucuie dar pina la 2014,toamna e de servici,asa ca usurel cu critica…

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 6, 2013 la ora 01:46

    a aparut sanducu… vivat! asa e bre la lupta ptr …pace. la un moment dat, pupat toti piata endependenti.
    uite un banc, ca sa te incalzesti pe frigurile alea de la voi…cica miane la noi e nasol. nu baga decat 11 grade cu plus si poimaine 14.
    La 3 dimineata se aude o bataie in usa. Se scoala sotu’, cand deschide usa, sta unu’ zambind:
    – Ce vrei, mah, e ora 3 dimineata?!
    – Scuze, n-ati putea sa ma impingeti?
    – Du-te, bah, de aici, la 3 dimineata? si-i inchide usa in nas, si se duce inapoi in pat langa sotie. Sotia il intreaba:
    – Cine a fost la ora asta?
    – Pai, unu’, cica vrea sa-l imping! Sotia se ridica intr-un cot:
    – Ti-aduci aminte cand ai avut pana la motor, si nu te-a impins nimeni si ai stat 4 ore pe magistrala, ti-era greu sa dai o mana de ajutor?
    – Bine, zise sotul. Isi trage repede o pereche de pantaloni si iese afara, aici cam ceata, si incepe sa strige:
    – Bah, unde esti?
    Se aude un glas:
    – Aici!!
    – Unde aici?
    – Aici, in leagan!
    p.s.
    victoras, eu sunt peste tot …la fel, inclusiv la yahoo.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 01:45

    @SanduCu.Ne impacam pina ne batem…Clintoneasa e bolnava ii mai trebuie si presedentie?…

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Februarie 6, 2013 la ora 01:37

    @Victor L > A-ti cazut la pace? Si eu, si eu! De basescu ma doare-n cot, pentru ca n-are unde fugi, e-n galeata. De asta a tinut de scaun, dar tot nu-i ajuta. Cum spuneai, urma alege, sa-i fie de hic. Acum pe prim plan e Clintaneasa, dar acuma e cam liniste.
    Numai bine.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 01:37

    @LaurentiuCat.Alea ce sunt?Jocuri…Le lasa daca e ambitios.Am rugamintea sa-mi trimiti un mail pe adresa pe care ti-o da Adrian D.ca mi-a venit o ideie cu gindul la absolventii astia.Multumesc anticipat.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 6, 2013 la ora 01:27

    sa fie! da pana atunci e mult de munca … ca l-am luat de la 1 aug anu trecut de la zero si acu creste ca fat frumos. cine naiba se gandea ca e printre primii la fifa pe site, la age of empires, la metin2 era pe locul 1-2 in zona… si la carte praf, da cu note bune.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 01:03

    @LaurentiuCat.Bafta! Astalalt a fost pe acolo in plimbare si i-a placut.Acuma daca se da cocos si-i reuseste e bine,daca nu e treaba lui insa e cuminte de felul lui si nu i-a lipsit nimic,sa aibe motive de repros.Depinde de el cum scriam.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 6, 2013 la ora 00:54

    noi mai nationalisti…daca intra la automatica
    la poli, suntem multumiti…

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 00:51

    @LaurentiuCat.Sa-ti traiasca nepotu’si sa-l felicitam la vara.Vrei sa pariezi pe Antonescu?Cauta altul ca eu pierd mereu la pariuri si decit sa se indeplineasca si asta mai bine dau eu masa de bunavoie…Am si eu unul cu pretentii la Bac si Oxford dar nu stiu ce a produs…

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 6, 2013 la ora 00:47

    mi-am tras si io niste heineken si o sticla de jidvei in deschidere, ca sa sarbatoresc. ptr ca nepotul de frate pe care-l cicalesc zilnic, daca dadea azi bac-ul la fizica, il lua cu nota buna. asa ca deocamdata a terminat de recapitulat toata materia si mai are cinci luni ca sa lucreze la detalii si sa-l ia cu una f buna.
    p.s.
    ia propune tu un subiect de pariu… sa vedem ce si cum!
    ca antonescu nu o sa fie presedinte, ca usl se desparte, ca basescu e nevinovat si o sa-l ierte, ca…zi si tu!

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 00:36

    @LaurentiuCat.Si eu tot pe scaun stau si mai am si Haineken din pregatirea de asta iarna…Daca i-ai votat de aia cred ca ti-ai luat teapa.Mai bine te uitai sa vezi daca guverneaza.Acum e tardiv dar vor tipa neajutoratii.Degeaba te-ai umplut de diplome daca ai pus botul la Antena3.Nu moare calul cind vor ciinii…

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 6, 2013 la ora 00:18

    aha! daca scrii „Presedintele Tarii” esti in pozitie de drepti, ca e cu majuscula. pe mine te rog sa ma ierti ca stau in fund si ma doare la basca.
    eu nu am treaba nici cu caruta nici cu usl decat in masura in care i-am votat si sunt cu ochii pe ei sa nu ma dezamageasca. ca sunt incompetenti, ca s-or da de-a berbeleacu , ca or rasturna pe altii ca guvernatorul basescu, lucru ptr care le-am si dat votul, e foarte bine. sa faca dreptate pana la capat daca mai vor sa-i aleg. daca vor sa-i alegi tu si sa-l tina pe base…e problema voastra, c’a mette equalle …sunt cu masina.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 6, 2013 la ora 00:09

    @Laurentiucat.E usor ,Sefu…Daca scriu Parlament,ma refer la institutie,iar daca scriu parlament ma refer la sala aia unde se aduna aia sa doarma.Incearca sa faci diferenta.Daca ai permis de conducere e usor…

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 5, 2013 la ora 23:55

    @Laurentiucat.Sefu,nu umbla cu copilarii ca imi stric impresia.Nastase a fost legat pentru bani nu pentru afise.Flota a matrasit-o Vacaroiu si Basescu nu a fost ingeras dar deja e istorie…Daca crezi ca puteti sa mai rasturnati ceva e treba voastra dar eu cred ca mai repede se rastoarna caruta USL-ista pentru ca sunt total incompetenti.Urma alege…

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 5, 2013 la ora 23:49

    eu nu am atata scoala cat tine si d-aia scriu cu litere mici, ca sa nu gresesc. faptul ca tu incerci sa scrii corect si o faci dupa ureche, ti-am mai spus…e un fel de manelism gramatical. sa ma scuze florin salam care canta dupa note, dar vorbim de majoritate aici si il putem considera exceptia care confirma regula.

    Răspunde
     
  • laurentiucat
    Februarie 5, 2013 la ora 23:19

    mai cauta cu basescu…are destule bube …incepand averea facuta inainte de 89 si terminand cu cea de pe numele fetelor.
    faptul ca dna l-a spalat de unele pacate asta nu inseamna ca doarele nu se pot redeschide. iar dosarul flota e suspendat deocamdata.
    dar cine stie ce aduce ceasul ,ptr ca nimeni din cercul lui basescu nu a fost invitat sa ciripeasca si sa dea din casa. cand o sa fie stransi cu usa…mai vorbim. nastase a fost condamnat ptr niste afise electorale…o avea si basescu cu ridzi, cu asfaltangiii, cu baietii destepti de la hidroelectrica si poate cu rusii de la alro ceva probleme.
    la ce te pricepi tu…numai tu stii.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Februarie 5, 2013 la ora 22:45

    @SanduCu.Eu mai, ramin daca sunt platit macar la nivelul de azi,daca nu,nu.Daca te-ai prins da-mi un nume sa stiu unde trimit factura,ca m-am saturat sa latru pe banii mei.Habar nu am cine va fi viitorul Presedinte al Romaniei,dar pina atunci mai e…Poate nici nu-l voi vota eu,ca si pe asta.

    Răspunde