Ora de Business: vineri, 25 ianuarie 2013

Publicat la data de de Biziday

asigurarea-obligatorie

Emisiunea poate fi urmărită aici: http://www.tvrplus.ro/editie-ora-de-business-79564 precum și pe canalul BiziDay de pe YouTube

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la Ora de Business: vineri, 25 ianuarie 2013

  • Constantin
    Februarie 4, 2013 la ora 11:00

    @cornel_”…primul ministru si ministrul mediului ar trebui sa se consulte cu acestia”_Pai, s-au consultat. Asa a aparut taxa auto de prima inmatriculare. Pe langa rolul ei principal de a aduce bani la Buget, desigur. Dacia a fost ajutata, inca de la privatizare, doar ca un pic prea mult, astfel incat ajutorul ajunge sa distorsioneze piata auto din Romania. Apoi, si Ford este mai mult sau mai putin ajutat. Iar Ford nu se straduieste sa produca prea multe masini, pentru a fi un concurent real pentru Dacia. Daca nu este concurenta, inclusiv pe piata fortei de munca, ajungi sa fii santajat de un angajator foarte important, precum Dacia. Si cu mutarea productiei in alte zone.

    Răspunde
     
  • cornel
    Ianuarie 28, 2013 la ora 01:04

    Daca e sa-mi dau si eu cu parerea la cererile/nemultumirile conducerii de la Dacia privitoare la timbrul de mediu eu zic ca primul ministru si ministrul mediului ar trebui sa se consulte cu acestia, fara nici o retinere si asta inseamna profesionalism si buna credinta in guvernare pentru binele tarii, pentru simplul motiv ca Dacia este exportatorul numarul 1 al Romaniei si pentru ca actionarii acestei companii au manifestat buna credinta si responsabilitate pentru aceasta investitie in Romania.
    Da. Uzinele Dacia trebuiesc ajutate, pe fata sau mai putin pe fata, de catre guvern atat cat e posibil si legal si fara sa suparam UE.
    Numai bine.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Ianuarie 27, 2013 la ora 21:07

    @victorL > Nu stiu ce este cu spamul, dar Laurentiu i-mi ceruse ieri cite ceva si le-am gasit si i le transmit prin tine.
    = acum 2 ore – Jamaica este deacord ca Japonia sa inceapa un studiu de fezabilitate privind extractia de minerale din paminturi rare, din bauxite.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Ianuarie 27, 2013 la ora 21:05

    @SanduCu.Scuze!Dar sa stii ca Nu din cauza mea nu merge sa postezi…Poate intra la Spam la Moise.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Ianuarie 27, 2013 la ora 20:49

    @victor L > M-ai topit. Cind vreau si eu sa o iau pe scurtatura, cum o faci tu cu Laurentiu, nu intelegi. Era vorba de comentarea lui „Romania blak list”, ei dar probabil ca acuma este deja perimat subiectul.
    = acum 13 ore – Pentru a contrabalansa China care are monopol cu 48% din rezervele lumii (demonstrate), in Alaska – muntele Bokan va incepe in 2014 constructia unei exploatari miniere care va costa 221 milioane USD si va dura 21 luni. Extractia va incepe in 2016 si va dura 11 ani cu o productie de 1,500 t/zi.

    Răspunde
     
  • VictorL
    Ianuarie 27, 2013 la ora 17:18

    @SanduCu.Unde sa vin,la Niagara cind sunt -30de grade(la umbra)?

    Răspunde
     
  • sorin
    Ianuarie 27, 2013 la ora 16:50

    pe youtube merge mult mai bine decat pe situl tvr

    totusi nu este foarte la zi … pacat 🙁

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Ianuarie 26, 2013 la ora 19:49

    @victor L > Victoras, vino aici, ca-i sub mine.

    Răspunde
     
  • romania black list.ro
    Ianuarie 26, 2013 la ora 16:50

    mai toate energiile verzii actuale „la moda” sunt foarte scumpe si neeficiente.
    ………………………..
    Singura en verde care e OK ca pret si mai ales eficienta e energia hidro.
    ………………….
    Detalii: In Europa se poata tripla productia hidro pentru ca exista potential, cu un randament ridicat si cost decent. Toate restul eoliana, bio, etc. sunt puternic subventionate si foarte slabe dpdv al calitatii energiei. Practic aceste energii nu pot substitui energia hidro, atomica si termica actuala. Niciodata nu vor putea.
    La nivel de EUROCRATII exista mare sustinere pt aceste energii regenerabile pentru ca sunt interese financiare imense: Austria, Germania, Olanda etc.

    Cand am cerut bani pt un doctorat in energia hidro, acum cativa ani cand eram in Franta, nici nu am fost bagat in seama, chiar daca randamentul energiei hidro era de cateva ori mai bun decat celelalte si ROI era muuult peste restul energiilor. Mi s-a spus ca cei de la Bruxelles nu vor sa auda decat de eoliene, en solara si biomasa. Practic indiferent cu ce prostie de proiect mergeai la ei, daca continea unul din acesti termeni era aprobat instant.

    Practic cei de la Bruxelles sunt niste „bull_sh_itters” cum ar zice englezul.
    Ducele de Edinburgh al Angliei a spus recent foarte bine despre eoline: „cine crede in aceste mori de vant inseamna ca inca crede in povesti cu zane”.

    Răspunde
     
  • un turist
    Ianuarie 26, 2013 la ora 15:55

    @Iovi. Nu va suparati si in Germania sint oameni care din cauza religiei sau nu stiu ce nu au TV sau radio si le vine si lor instiintare de plata si nu au ce face decit sa plateasca. Privind aceea asigurare minima este foarte subtire.

    Răspunde
     
  • cristian sorel
    Ianuarie 26, 2013 la ora 13:22

    Sandu ,iti multumesc pentru raspuns.

    Răspunde
     
  • Victor Crin
    Ianuarie 26, 2013 la ora 11:51

    Este foarte clara nervozitatea francezilor! Remarca lui Moise este corecta, masinile s.h. nemtesti sunt mai putin poluante ca Dacia noua.Sunt convins ca ca daca masinile vechi erau importate din Franta, farncezii nu se mai ofuscau atat. In plus romanii au invatat sa se informeze si sa analizeze mult mai corect. Rezultatul? se aduc masini nemtesti!
    …Rata de profit a Dacia este de 9% la fel ca la marcile premium…la Renault este0,4%…in rest mizerie specific franceza…le trebuie un pumn in bot! De fapt asta e prietenia cu Hollande pe care o invoca Ponta?

    Răspunde
     
  • Victor Crin
    Ianuarie 26, 2013 la ora 11:42

    @ sanduCu. De cand ma chinui sa-l fac sa inteleaga asta…sper ca tu sa ai mai mult succes.

    Răspunde
     
  • lovi
    Ianuarie 26, 2013 la ora 08:58

    similar cu asigurarea care ne este impusa obligatoriu , daca se poate sa se redeschida si subiectul cu obligarea tuturor pers.juridice sa plateasca taxa radio tv chiar daca nu detin nici un fel de aparat si ca din luna aceasta au inceput sa vina citatii la fiecare in parte ,si urmeaza executarea silita.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Ianuarie 26, 2013 la ora 03:22

    @Cristian Sorel > Bugetul se construieste si functioneaza pe aceleasi principii la tote scarile (de la personal pina la national). Pe masura ce urci treptele, observi ca mai trebuiesc respectate citeva reguli, de care te puteai lipsi inainte. Intotdeauna este important sa pastrezi egalitatea intre ceea ce vrei si ceea ce poti. O buna strategie de perspectiva te va ajuta sa evolezi, sa atingi ce inainte nici nu gindeai ca-ti poti permite. Nu e complicat daca n-o sa simti dorinta de imbogatire.

    Răspunde
     
  • valentin
    Ianuarie 26, 2013 la ora 01:50

    Draga Moise,
    taxa auto blamata de francezi nu are nici o legatura cu mediu. Problema este lipsa de perspectiva a puteri de cumparare. Cu atatea scumpiri anuntate pe 2013 gaz, curent, intretinere si cu o plafonare a salariilor care in termeni reali o sa scada viitorul suna sumbru pt piata auto. Peste toate acestea scumpirea masinilor si lovitura data de a deconta un singur cupon duce la un recul puternic resimtit de Dacia beneficiara a celor 3 cupoane 2700 euro. POt fi 2 cupoane de 1500 euro. Dar lipsa creditari reale duce la lipsa e comenzi, te rog uitate la solutiile de finantare propuse de Dacia, Ford …si te sperii ce dobanzi au.
    Propunerea celor de la Dacia este nerealista si doar cumularea de cupoane si scaderea preturilor o pot salva. Dar….. decontarea cupoanelor miroase a ajutor de stat?? Mai mult circul francez se refera la ce??? La lodgy???? Doker?? toate peste 12000 euro facute in …..Maroc. Deci ajuta guvernul pe marocani?

    Răspunde
     
  • valentin
    Ianuarie 26, 2013 la ora 01:24

    pt cristian sorel
    pe http://www.ase.ro la biblioteca digitala sau http://www.biblioteca-digitala.ase.ro/biblioteca/model/index2.asp poti afla ma multe manuale gratuite functie de directia dorita pe facultati.
    Sper sa fie de folos unele fiind chiar interesante

    Răspunde
     
  • cristian sorel
    Ianuarie 26, 2013 la ora 00:56

    Sunt fan al emisiunii ora de business.Imi place ritmul alert si spiritul optimist.A cauta in nerealizarile de astazi elemnte ce ne pot impinge inainte poate fi sansa noastra.Daca vom sta si ne vom plange de mila nu vom realiza nimic.Sunt convins ca in noi sunt resurse care care nu sunt explorate.
    De mult am incercat sa imi dau seama ce se intampla cu Romania ,ce se intampla cu noi si am fost intr-o stare de confuzie.Nu inteleg cum o tara cu oameni relativ instruiti sa se afle intr-o astfel de siuatie.Am o cerinta de om obisnuit :cum se poate construi un buget personal venituri cheltuieli pentru ca ma remarcat ca banii mei se duc si nu stiu pe ce .M-ar interesa care sunt fundamentele teoretice si practice ale unei mai bune chivernisiri ale banului.

    Răspunde
     
  • sanduCu
    Ianuarie 25, 2013 la ora 23:27

    @Moise > Nu am mai urmarit de mult ODB, am fost si sint inca cam ocupat. Dar am mai contribuit la comentariile ODB functie de comentariile celorlalti contribuabili.
    De data asta am ascultat (no video) ODB din 25 ianuarie. Ii spune Ora de Business, dar vad ca este de fapt o Ora de Stiri. Ne dati cam 12 informatii, iar cind e vorba de discutat business, ne cam fugariti. Daca va reprofilati, o sa vedem cine cistiga, cei de la Telejurnal sau dvs. In orice caz, ODB o sa0si cam piarda din … substanta.
    Spuneti ca Statul s-a imprumutat cu un miliard de RON, saptamina asta, ar veni cam 230 milioane EURO. Deasemenea, spuneti ca asta va afecta paritatea EURO-RON, ba chiar precizati ca saptamina viitoare totul se poate schimba, adica sa revina la loc? Vreau sa folosesc acest prilej si sa va intreb, credeti ca teoria lansata de prof Ivanescu, cum ca ajutorul elvetian, dat pe sest Romaniei, poate avea un efect mai semnificativ (mai de lunga durata) asupra RON-ului pe piata europeana (stiti, importuri, exporturi)? Asta ar fi intr-adevar Business. Sint unii care se gindesc sa revina in tara si doresc sa-si incropeasca ceva cu agoniseala lor. Deci ar fi interesant. Nu vorbim de politica.

    Răspunde
     
  • TiberiuC
    Ianuarie 25, 2013 la ora 23:24 Răspunde
     
  • George M