Ora de Business: vineri, 30 septembrie 2011

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

13 răspunsuri la Ora de Business: vineri, 30 septembrie 2011

  • ion
    Octombrie 3, 2011 la ora 14:03

    S-a strecurat o mica eroare in emisiunea de vineri. Cursul la care vor fi calculate accizele pe 2012 este cel publicat de BCE in prima zi lucratoare a lunii octombrie. Deci, accizele se vor calcula conform cursului publicat de BCE in data de 3 octombrie si nu a celui din 30 septembrie asa cum se arata in materialul vostru.

    Răspunde
     
  • m
    Octombrie 3, 2011 la ora 10:42

    hai c-a trecut si ziua accizei. azi cursul „se prabuseste” 🙂

    Răspunde
     
  • Nic'
    Octombrie 2, 2011 la ora 14:27

    „Iubiti pe vrajmasi vostrii, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc pe voi! etc”
    „Deschide larg in suflet chemarile iubirii,
    Sa mergem unde ura cu ura a ucis si…
    Sa deschidem lumii cararile-nfratirii
    Acolo unde usa cu ura s-a inchis!”
    asa…, am inteles!
    „DAR daca ei vin impotriva poporului acestuia, impotriva distrugerii valorilor acestei tari, etc, daca ei vin impotriva credintei noastre, deci impotriva Lui Dumnezeu, trebuie sa iesim, sa luam atitudine! etc” (preotul, azi, in Biserica)

    „as vrea sa spun ce nu se poate spune
    si-as vrea sa dau ce nu se poate da…
    este o stare-a inimii anume
    ce-as vrea s-o impartasesc cu dumneata.

    as vrea sa scriu cu mana mea, aceasta
    pe care a zidit-o Ziditorul
    Cuvinte pentru vesnicia noastra
    pe care le-ntelege numai dorul…

    as vrea sa te ating, cum te-ar atinge
    pe patul cel de moarte Cineva
    cand nu mai poti nici spune si nici plange
    sa simti inima mea ca pe a ta!”
    (Savatie Bastovoi)

    Răspunde
     
  • eugen
    Octombrie 2, 2011 la ora 11:53

    Mai intai vreau sa va felicit pentru emisiune.E cea mai buna emisiune de stiri de pe piata!
    Platesc abonamentul radio si tv. pentru toate posturile tvr , aceasta emisiune e singura care isi merita bani(si „Anatomia lui Grey”)!
    Va multumesc ca faceti putina lumina in bezna asta numita „economie”.
    Despre cursul valutar vreau sa va spun ca e doar un instrument de bagat mana in buzunarul omului!Unul din multele instrumente pe care le are guvernul si BNR-ul.
    BNR-ul e o banca, si ca orce banca face bani(nu conteaza de pe seama cui).

    Răspunde
     
  • Laurentiu
    Octombrie 2, 2011 la ora 00:19

    pt Alexandru Cruceanu:
    Intra aici: http://perthro.tvr.ro/tvr2/ si dupa ce se incheie o emisiune o poti downloada in format avi. Cauta dupa data curenta si ora 20.25. Salutari!

    Răspunde
     
  • adriantm
    Octombrie 1, 2011 la ora 21:31

    Sunt un pic obosit asa ca ma scuzi inca o data sub 4,3. Se va stabiliza pe la 4,19-4,23

    Răspunde
     
  • adriantm
    Octombrie 1, 2011 la ora 21:27

    Sub 4 lei. Scuze

    Răspunde
     
  • adriantm
    Octombrie 1, 2011 la ora 21:26

    Din pacate Isarescu s-a dovedit inca o data o marioneta politica. In afara de a veni cu un tupeu nesimtit si a spune ca sa strangem cureaua cand el are 10 000 de euro salar ce a facut pentru tara. Bine tara castiga dar nu este rolul lui de a juca cartile guvernantilor. Pana la finalul anului euro o sa fie sub 3 lei daca nu chiar din noiembrie

    Răspunde
     
  • mihai
    Octombrie 1, 2011 la ora 20:43

    o info pt cazul putin probabil de a nu o sti: de o saptamana site-ul merge cam greu. cel putin la mine sau probabil la providerul de net al carui client sunt.
    personal pentru celelalte site-uri nu am pb, daca s-ar intreba cineva.
    sg pb e ca paginile site-ului se incarca mai greu.

    Răspunde
     
  • roman
    Octombrie 1, 2011 la ora 19:51

    Parerea mea este ca BNR nu a fortat cresterea euro. Eu cred ca a fost mai mult un efect de „arc”. BNR a intervenit masiv in ultimele zile pe curs. Vineri pur si simplu a lasat presiunea de depreciere sa se manifeste.

    Era imposibil ca anuntul ca exportul va scadea cu minim 5% sa nu aiba efecte in curs. Eu m-am mirat ca nu a explodat joi cursul. daca as fi fost trader as fi pariat toti banii pe deprecierea RON vs EUR joi cu minim 1% (pe o piata 100% libera).

    Răspunde
     
  • ferenc
    Octombrie 1, 2011 la ora 16:31

    off-topic: pe zf se scrie ca Clujul nu are Nokia dar are stadion de 35 de milioane eur. Si eu asa am stiut, dar adevarul este :
    asociatia de firme ACI, Transilvania si Cona la licitatie au castigat cu atat adica 35 de mil. eur, dar au ajuns la cinzeci si de mil. de eur. Aproximativ suma cea mai mare de la licitatia initiala. Deci stadionul din Cluj a costat aproape 60 de mil.

    Răspunde
     
  • Alexandru Cruceanu
    Octombrie 1, 2011 la ora 12:18

    Salut Biziday. Sunt un student roman in Spania si un fan al emisiunii Ora de Business. De obicei vad emisiunea pe internet dar as vrea sa o pot descarca pentru a vedea emisiunea offline pe telefonul mobil. Daca ati putea adauga optiunea de descarcare a emisiunii v-as fi foarte recunoscator.

    Răspunde
     
  • nedumeritu
    Septembrie 30, 2011 la ora 23:29

    moise ,inainte de venirea nokia,nu exista viata in romania? au plecat din germania,vor pleca din ungaria ,motivele sint legate strict de profit. nu mai speria lumea ca se duce PIB-ul ca se prabuseste economia.faceti numai socoteli,cit pierdem,cit cistigam etc(eu cred ca tu esti si putin evreu,glumesc,desigur) sa fie clar: ai economie sanatoasa si-mi permiti fara mari pretentii sa fac afaceri in pgrada ta,fac. nu mai prezinti interes ,adio si-un praz verde,(asta ca esti tu oltean,ca si mine).in legatura cu evolutia cursului,nu-i altceva decit specula ,dar fiindca e facuta de BNR se chiama (stai sa ma uit in creieri)evolutie conjuncturala dictata de trendul negativ al valutelor din zona si finantarea bonurilor guvernamentale,bla,bla,bla. n-are nici o legatura cu stiinta economica am intrat doar pe miinile tilharilor,aia cu gulere albe si da ai pus o intrebare corecta ;pina cind o vom duce asa ,eu cred ca se apropie scadenta si va fi jale,jale mare.

    Răspunde