Ora de Business: joi, 7 iulie 2011

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

14 răspunsuri la Ora de Business: joi, 7 iulie 2011

  • Bogdan
    August 11, 2011 la ora 22:12

    „Avem si vesti bune si vesti rele.De-asta suntem o emisiune independenta!”
    Ce incercati,draga domnule, sa spuneti?!?!?!

    Răspunde
     
  • gooby
    August 11, 2011 la ora 21:35

    asa emisiune merita televiziunea de stat

    Răspunde
     
  • gooby
    August 11, 2011 la ora 21:34

    asa emisiune merita la televiziunea de stat

    Răspunde
     
  • gooby
    August 11, 2011 la ora 21:33

    super emisiune

    Răspunde
     
  • catalin
    August 11, 2011 la ora 02:28

    @sanda laurel multumesc frumos chiar nu imi trecuse prin cap sa ma uit acolo … asta este singura emisiune la care ma uit la televizor.

    Răspunde
     
  • sanda laurel
    August 9, 2011 la ora 19:33

    aici http://www.tvr.ro/inregistrari_tvr2.php?file=tvr2-08.08.2011-20_25.flv&id=Ora de businessgasiti inregistrarea de luni 8 august…

    Răspunde
     
  • sanda laurel
    August 9, 2011 la ora 19:33

    aici gasiti inregistrarea de luni 8 august…

    Răspunde
     
  • catalin
    August 9, 2011 la ora 18:31

    hai cu inregistrarea de pe 8 august, am pierdut emisiunea ieri si as dorii sa o vad daca se poate. Multumesc.

    Răspunde
     
  • Victor Paris
    August 9, 2011 la ora 11:36

    Probleme cu inregistraile emisiunilor. Nu pot sa le vad din strainatate. Aveti probleme cu serverul unde tineti inregistrarile, tot imi da erori. Poate se poate rezolva aceasta problema, sa vedem si noi emisiunea de la Paris.
    Spor la treaba!

    Răspunde
     
  • mirunel
    Iulie 29, 2011 la ora 09:59

    orice s-ar intampla nasol in europa se va rasfrange si asupra romaniei….concluzia daca va creste euriborul ….VA creste si roborul!!!!

    Răspunde
     
  • Insidergames.ro
    Iulie 17, 2011 la ora 14:43

    Super emisiune..ar trebui sa devina obligatorie. Glumesc evident, dar are foarte multa educatie economica, pe intelesul tuturor.

    Răspunde
     
  • Insidergames.ro
    Iulie 17, 2011 la ora 14:42

    Super emisiune…ar trebui sa fie „obligatorie”. Glumesc evident, dar are chiar foarte educatie economica, pe intelesul tuturor.

    Răspunde
     
  • Nic
    Iulie 9, 2011 la ora 12:40

    Banca nationala si speculatorii.
    Felicitari pentru emisiune. Excelent realizata, instuctiva si educativa. Multe multumiri.
    As dori sa fac o observatie referitoare la comenteriile pe marginea cursului de schimb.
    Din comentarii rezulta ca pe cursul de schimb LEU/EURO se lupta 2 forte: speculatorii si BNR. Speculatorii sunt niste baieti destepti si rai, care muta cursul in sus si in jos dupa bunul lor plac. In timp ce BNR face tot ce poate pentu a-l mentine la un nivel cat de cat acceptabil, in funtie de nevoile macro ale Romaniei. Iar comentariile vin sa explice ca daca BNR ar face si ar drege, cursul ar avea si el o evolutie mai normala.
    Doar ca lucrurile nu stau totdeauna asa.
    Din punt de vedere ciclic in Romania cursul evolueaza cam asa: in lunile aprilie-mai intra capitaluri staraine care se duc pe bursa, leul creste, euro scade (nu a fost valabil anul acesta din cauze cunoscute, Grecia, SUA etc.); in lunile iunie-iulie ies capitaluri staraine, este perioada vacantelor, leul scade, euro creste; in lunile septembrie-octombrie se intorc capitalurile straine, leul creste,euro scade; iar spre luna decembrie, perioada sarbatorilor de iarna, ies capitalurile straine, si iar leul scade, euro creste. Oricum acest ciclu este destul de relativ fiind influentat de multi alti factori care muta cursul in sus si in jos. Factori ce nu pot fi omisi, cum ar fi:
    – cresterea investitiilor starine in Romania, sau scaderea acestora;
    – dezvoltarea sectorului imobiliar cu investitii straine;
    – cresterea exporturilor si/sau a importurilor pe anumite ramuri sau produse;
    – cresterea interesului fondurilor straine de investitii fata de economiile emergente cum este si economia Romaniei;
    – repatrierea veniturilor celor care lucreaza in afara tarii;
    – mutarea unor facilitati de productie din Romania in afara si invers, de catre investitorii straini;
    – oferte atractive pentru fondurile straine de investitii, vezi oferta secundara Petrom in valoare de aprox. 600 mil euro, pentru care investitorii locali nu si-au manifestat un interes prea mare;
    – altele.
    Sigur ca exista speculatii pe cursul leului din care unii chiar fac bani, si nu putini, dar de aici si pana la a nu lua in considerare si ceilalti factori, este ceva distanta. Si chiar cred ca ar fi interesante niste studii si comentarii din care sa reiasa care este ponderea altor factori in cursul de schimb al leului.
    Ati putea sa incercati sa suprapuneti pe graficul cursululi de schimb si graficul evolutiei BVB pe anumite intervale de timp sa vedeti ce iese.
    Ar trebui sa rezulte o crestere a bursei impreuna cu cresterea leului si invers. Cel putin teoretic cam asa ar trebui sa stea lucrurile.
    In rest, toate bune, si o vacanta cat mai placuta.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Iulie 8, 2011 la ora 13:15

    imi place foarte mult sa urmaresc emisiunea dlui moise guran.
    tocmai pt ca imi place il rog pe dl guran sa duca pana la capat tema „rusii sunt betivi”. cred ca a scapat din vedere ca urma sa mai comenteze ceva pe tema respectiva.

    Răspunde